معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

موتور tu5 چیست

موتورهای سری TU یک خانواده از موتورهای چهار سیلندر کوچک مورد استفاده در طیف وسیعی از خودروهای پژو و سیتروئن می باشند. این موتورها در سال ۱۹۸۶ با خودرو AX Citroën معرفی شدند که جایگزین خانواده X در آن زمانه شد. TU ها در هر دو نوع بنزینی و دیزلی بدون توربو – که به نام TUD شناخته میشود در دسترس هستند .

موتورهاي سری TU در اتومبیل هاي زیر از خانواده پژو و سیتروئن مورد استفاده قرار گرفته است:

Citroën: AX, Saxo, C2, C3, BX, ZX, Xsara, C15, Nemo and Berlingo

Peugeot: 106, 205, 206, 207, 309, 306, 307, 405, Bipper, Partner, Hoggar

موتور TU از فاصله دور با موتور X-Type قدیمی‌تر مرتبط است – دارای معماری میل بادامک بالای سر مشابه است، اما تفاوت‌های اصلی در میل بادامک تسمه‌ای است (X زنجیر رانده است)، و این که TU در یک موقعیت عمودی معمولی نصب می‌شود. یک گیربکس جداگانه نصب شده و شفت های محرک با طول نابرابر. موتور X، در مقایسه، دارای یک جعبه دنده یکپارچه بود که در کنار میل لنگ نصب شده بود (که باعث ایجاد نام مستعار معروف آن «موتور چمدان به انگلیسی : suitcase engine » شد)، دارای منبع روغن مشترک بود و تقریباً به صورت صاف به پهلو در داخل خودرو نصب شده بود.

PSA اکنون تولید موتورهای اصلی TU را متوقف کرده است، اگرچه موتورهای EC که نزدیک به واحد TU5 هستند، هنوز برای بازارهای نوظهور مانند چین و روسیه در حال تولید هستند و در هر دو نسخه ۱٫۶ و ۱٫۸ لیتری موجود هستند.

موتور تیو فایو در 207

موتور تیو فایو در ۲۰۷

حجم موتور TU5

موتور TU5 با حجم ۱۵۸۷ سی سی تولید شد. ابتدا در دو مدل ۸ و ۱۶ سوپاپ در دسترس بود اما از این بین تنها گزینه ۱۶ سوپاپ با قدرت ۱۰۹ اسب بخار باقی مانده است، اگر چه مدل اسپورت این موتور نیز با قدرت ۱۲۲ اسب بخار به سیتروئن C2 VTS قدرت بالاتري را می داد. موتور TU5 در مسابقات اتوموبیل رانی نیز توسط سیتروئن و پژو استفاده می شود.

موتورهای تیو فایو (tu5) خود دارای مدل‌های گوناگونی می‌باشند که در جدول زیر می‌توانید مشخصات انواع موتور tu5 را مشاهده نمایید:

مدل قدرت
TU5 JP4 S ۱۲۲PS (120 hp/90 kW)
TU5 JP ۹۰PS (88 hp/66 kW)
TU5 JP ۹۸PS (97 hp/72 kW)
+TU5 JP ۹۶PS (95 hp/71 kW)
TU5 J4 ۱۲۰PS (118 hp/88 kW)
TU5 J2/L3 ۱۰۵PS (103 hp/77 kW)
TU5 JP4 ۱۰۹PS (108 hp/80 kW)

 

موتور TU5 در ایران

این موتور توسط شرکت خودروسازي ایرانخودرو در خانواده تولیدي پژو مورد استفاده قرار گرفته است . در ابتدا این موتور با خانواده ۲۰۶ به ایرانیان معرفی شد که بعدها در دیگر محصولات ایرانخودرو نیز مورد استفاده قرار گرفت. از نکات مثبت قابل ذکر براي این موتور میتوان به صداي کم، قدرت مناسب، استاندارد آلایندگی بالا، شتاب بالا و قیمت رقابتی اشاره کرد. بعد از استقبال از این موتور مدرن، شرکت ایرانخودرو با سرمایه گذاري مناسب این موتور را بومی کرد و در خودرو هاي ۴۰۵ ، پارس ، رانا ، ۲۰۶ اس دي و نوع صادراتی سمند LX به کار برد. استفاده از این موتور در خودروهاي مختلف ایرانخودرو با حرف و حدیث هاي فراوانی همراه بود اکثر افراد این موتور را مربوط به خودروي ۲۰۶ میدانستند و استفاده در دیگر محصولات را اشتباه ایرانخودرو به حساب می آورند.حال آنکه با نگاه به خودرو سازان بزرگ دنیا میبینیم که آنها نیز یک موتور موفق را در مدل هاي مختلف خودرو استفاده میکنند. موتور TU5 در محصولات مختلف ایرانخودرو با جعبه دنده هاي مختلفی به کار برده شده است. جعبه دنده از نوع MA در خودرو ۲۰۶ و جعبه دنده BE در ۴۰۵ ، پارس و رانا استفاده میشود همین موضوع باعث اختلاف در حس رانندگی با این خودرو ها میشود زیرا ضرایب دنده ها در این دونوع جعبه دنده مختلف است همچنین نوع ECU ، نوع دریچه گاز و نسخه نرم افزار ECU نیز بی تاثیر نیست به طوري که حتی باعث تفاوت در مدل هاي مختلف خودرو ۲۰۶ شده است. پدید آمدن باور نادرست ” این موتور براي بدنه این ماشین مناسب نیست” میتواند از تفاوت در موارد بالا ایجاد شود.

* حجم موتور ۱۵۸۷ سی‌سی
* تعداد سیلندر ۴
* نسبت تراكم ۱۰٫۵
* قدرت موتور ۱۱۰ اسب بخار در ۵۸۰۰ rpm
* حداكثر گشتاور۱۴۲نیوتن متر در ۴۰۰۰ rpm
* سیستم انژكتوری چند نقطه‌ای با پاشش الكترونیكی
* نوع سوخت بنزین با اكتان ۹۵
* تعداد سوپاپ ۱۶
* سیستم احتراق احتراق داخلی (جرقه‌ای)
* استاندارد حد آلایندگی Euro III
* سیستم سوخت: انژكتوری
* حداكثر سرعت ۱۹۰ km/h
* شتاب صفرتا ۱۰۰كیلومتریازده ثانیه در خودرو پژو ۲۰۶ با وزن‌ ۲۵۰۴ Kg
* سیستم انتقال قدرت متناسب با این موتور از نوع اتوماتیک با نامAL4 و با كلاچ هیدرولیكی و الكترونیكی و با دیفرانسیل جلو است البته نوع جعبه‌دنده دستی هم با) MA5N با كلاچ تك صفحه‌ای خشك – مكانیكی بر روی این خودرو نصب می‌شود.

موتورTU5 به عقیده بسیاری ماندگارترین و بهترین موتور ۱۶ سوپاپ مدرن در بین محصولات ایران خودرو در طول سالیان اخیر است. این موتور بسیار با دوام و کم استهلاک و همچنین کم مصرف ، نرم و پر شتاب است. و اکنون این موتور بر روی ۲۰۶ گرفته تا ۴۰۵ و پارس و رانا و حتی سمند، نصب شده، اما قابلیتی که بر روی اتاق ۲۰۶ از خود نشان میدهد، نشان دهنده عملکرد واقعی این موتور است.

 

کدام خودروها موتور TU5 دارند

موتور TU در خودروهای زیر استفاده می شود: سیتروئن: AX، Saxo، C2، C3، C4، BX، ZX، Xsara، C15، Nemo و Berlingo. پژو: ۱۰۶، ۲۰۵، ۲۰۶، ۲۰۷، ۳۰۹، ۳۰۶، ۳۰۷، ۴۰۵، بیپر، شریک و هوگر، پژو ۴۰۵ ایرانی و پارس و سمند سورن و رانا ایرانخودرو.

همچنین موتور TUD نیز تنها در ۱۱ خودرو مورد استفاده قرار گرفت که ۶ مورد آن مدل های غیر PSA بودند: سیتروئن AX، سیتروئن ساکسو، سیتروئن اکسسارا. پژو ۱۰۶، روور مترو/سری ۱۰۰، نیسان میکرا، ماروتی سوزوکی Zen D/Di و Maruti Suzuki Esteem D/Di و IKCO سمند و تاتا ایندیگو ۱٫۴ TD. تاتا یک نسخه کوچکتر از موتور TUD است که بر اساس ۱٫۵D ساخته شده است.

پژو 207 با موتور Tu5

پژو ۲۰۷ با موتور Tu5

 

مشخصات فنی موتور tu5

دارای ۴ سیلندر

حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

دارای سیستم سوخت رسانی انژکتوری

نوع سوخت مورد نیاز بنزین با اکتان ۹۵

حداکثر میزان گشتاور ۱۴۲ نیوتن متردر دور موتور با ۴۰۰۰ rpm

دارای تعداد ۱۶ عدد سوپاپ

قابلیت سیستم احتراق داخلی

میزان حجم موتور ۱۵۸۷ cc

دارای قدرت موتور ۱۱۰ اسب بخار با در دور موتور ۵۸۰

در نظر داشته باشید که این موتور به دلیل ویژگی‌های دیگری مانند دوام بالا،مصرف کم و پرشتاب و نرم بودن، عملکرد درست، همچنان در خودروهایی مثل ۲۰۷، سمند، رانا و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مزایای موتور تیوفایو TU5

از ویژگی‌های خوب و مثبت موتور تیو ۵ دارا بودن قطعات و لوازم باکیفیت و اصلی به‌منظور افزایش کارایی و بازدهی آن است.

همان طور که در توضیحات قبل هم ذکر شد در ایران ، شرکت ایران خودرو از این سری موتور ها استفاده می نماید اما موتور تیو فایو (tu5) امروزه دچار یک سری از مشکلاتی می باشد که ناشی از کیفیت پایین تر ساخت آن می باشد.

موتور تیوفایو (tu5) نسبت به حجم خود بازده خوبی داشته و قدرت با مصرف سوخت پایین در خودرو ها دارد و از دیگر ویژگی‌های این موتور، سیستم جرقه‌زنی و کامپیوتر پیشرفته آن است که باعث می‌شود تا عملکرد این موتور در هر شرایطی بالا باشد.

همچنین موتور تیوفایو (tu5) به دلیل استهلاک کم، آرام بودن در حین کارکرد و صدای اندک در زمان روشن بودن طرفداران زیادی داشته است که از این موتور استقبال خوبی کرده اند.

استاندارد آلایندگی موتور تیوفایو (tu5) می‌تواند باکمی تغییرات به استاندارد یورو ۵ برسد که یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های آن به حساب می آید. همچنین این موتور را می‌توان به‌راحتی مورد تغییرات قرارداد تا خروجی بالاتری از آن گرفت که نصب هدرز و توربو شارژر از آن جمله هستند. این افزایش قدرت موتور tu5 بسته به مقدار تغییرات می‌تواند از ۵ اسب بخار تا بالای ۱۰۰ اسب بخار برای یک خودرو با استفاده شهری باشد.

 

معایب موتور تیوفایو TU5

با توجه به مزایای موتور تیوفایو (tu5) که در پاراگراف قبل ذکر کرده ایم این موتور دارای معایبی می باشد که می توان به مشکلات روغن‌ریزی از درب قالپاق روغن و شلنگ‌های بخار روغن اشاره کرد که باعث نشتی روی کویل و شمع‌های موتور می‌شود.

تعمیر کردن انجین tu5 در خودرو ۲۰۶ کمی با سختی و دردسر همراه است، چرا که دارای حجم ۱.۶ لیتری در کنار فضای محدود درون محفظه موتور ۲۰۶ می باشد.

از دیگر معایب این موتور می توان به حرارت بالای موتور اشاره کرد ، موتور این خودرو حتی در مقایسه با دیگر موتور گروه PSA موجود در کشور، بالاتر است که البته با سیستم کاری در نظر گرفته‌شده و طراحی‌شده برای آن سازگار است؛ اما این گرمای بالا باعث می‌شود تا نسبت به کیفیت روغن کمی حساس باشد.

عملکرد ناپایدار موتور تیو فایو (tu5) باعث بروز مشکلاتی در خودرو می‌شود که این مورد یکی از مهمترین معایب موتور تیو فایو (tu5) است.

سیستم توزیع سوخت موتور تیو فایو (tu5) یکی از عوامل بسیار مهمی است که باعث عملکرد ناپایدار موتور تیو فایو (tu5) می‌شود ، با اینکه تلاش‌های بسیار زیادی صورت گرفت که سیستم توزیع سوخت موتور تیو فایو بهبود پیدا کند، با این وجود هنوز هم این موتور در این زمینه دارای ضعف‌هایی می باشد که باعث عملکرد ضعیف موتور tu5 شده است.

سوختن کویل ایگنیشن باعث عملکرد ضعیف موتور تیو فایو می شود ، می توانیم این مورد را یکی از مهمترین معایب استفاده از موتور تی یو فایو بدانیم که هنگامی که دور موتور به چهار هزار دور در دقیقه می‌رسد، این موتور به صورت کامل از کار می افتد که همین عامل باعث می شود تا مشکلات بسیار زیادی برای مصرف کنندگان این موضوع به وجود بیاید. به همین علت است که ما این مورد را در میان مهمترین معایب استفاده از موتور تی یو فایو قرار می دهیم.

 

سوالات متداول

آیا خودروی 206 با موتور tu5 تولید می شود؟

خیر، در حال حاضر (سال 1401) ایران خودرو تنها مدل های تیپ 2 و تیپ 3 پژو 206 را تولید می کند که هر دوی آنها دارای موتور tu3 می باشند.

موتور tu5 روی کدام مدل پژو 206 استفاده شده است؟

پژو 206 تیپ 5 و تیپ 6 دارای موتور tu5 هستند، تولید تیپ 6 این خودرو در ایران که از اوایل دهه 90 متوقف شده، تیپ 5 آن نیز از سال 98 به بعد تولید نشده است.

آیا موتور پژو 207 از نوع tu5 است؟

بله، تمامی مدل های پژو 207 شامل پژو 207 دنده ای، پژو 207 اتوماتیک، پژو 207 سقف شیشه ای و پژو 207 دو رنگ همگی با موتور tu5 عرضه می شوند.

پژو پارس با کدام موتور تولید می شود؟

بخشی از تولیدات پژو پارس ایرانخودرو با موتور tu5 است که البته هنگام درج اطلاعیه های فروش ایرانخودرو نوع موتور پژو پارس تولیدی خود را در اطلاعیه مشخص می کند.

ارسال شده در ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - 519 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها