معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

۷ راهکار برای افزایش عمر مفید باتری خودرو

زمانی که استارت زده می شود، باطری خودرو وظیفه انتقال برق را برای شروع موتور دارد، برق مورد نیاز برای سیستم تهویه را فراهم می سازد، سپس موتور روشن می شود . زمانی که موتور خاموش می شود، سیستم تهویه هوا و سایر وسایل نیز همزمان با آن خاموش می شوند. به طور کلی باطری خودرو به غیر از موتور سایر امکانات لازم را برای روشن کردن خودرو مهیا می سازد.

https://rapidcar.ir/wp-content/uploads/6065950b075f6.jpg

 

جنس باتری خودرو های سبک :

وسایل حمل و نقل عمومی دارای باطری هایی از جنس سرب اسید هستند. آن ها به این گونه عمل می کنند که انرژی الکتریکی را در زمان شارژ تبدیل به انرژی شیمیایی می کنند و هنگام تخلیه عکس این قضیه اتفاق می افتد یعنی انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

دشارژ شدن :

زمانی که قطعات خودرو انرژی الکتریکی مصرف می کنند باطری خودرو دشارژ یعنی تخلیه الکتریکی می شود. این دشارژ می تواند به دلایل مختلفی از جمله استفاده از سیستم صوتی خودرو، روشن بودن چراغ جلوی خودرو، سیستم تهویه هوا یا دلایل دیگر باشد.

عمر مفید باتری از نظر تولید کنندگان :

بیشتر تولید کنندگان باطری خودرو معتقد هستند که عمر مفید باطری خودرو ۲ تا ۳ سال است. اما عمر مفید باطری های مدرن به طور میانگین بین ۲ تا ۳ سال است. اما باز هم اگر خودرو درست نگهداری شود این مدت به ۴ تا ۵ سال افزایش پیدا می کند.

 چه فاکتورهایی می تواند عمر مفید باتری خودرو را مشخص کند؟

چه فاکتورهایی می تواند عمر باطری را مشخص کند؟ چه اقداماتی سبب افزایش طول عمر باطری می شود؟ چه قسمت هایی از باطری خودرو باید کنترل شود؟ برای کسب توانایی پاسخ دادن به این سوالات نیاز است که ابتدا با چگونگی کارکرد یک باطری خودرو و نحوه کنترل دقیق آن در حین کار آشنا شویم.

روال کار باتری خودرو:

روال تخلیه به این صورت است که، مواد فعال الکترودهای مثبت (دی اکسید سرب) و منفی (سرب اسفنجی) با الکترولیت ارتباط برقرار می کند(فعل و انفعلاتی بینشان ایجاد میشود ) . نتیجه این جریان، تشکیل سولفات سرب است. بنابراین سطح آب و میزان تراکم الکترولیت کاهش پیدا می کند. زمانی که موتور خودرو روشن است و کار می کند، باطری خودرو به وسیله دینام شارژ می شود. باطری خودرو می تواند دستگاه های الکتریکی متصل به خودرو را نیز شارژ کند.

هنگامی که باطری سرب اسیدی شارژ می شود، سولفات سرب و آب به دی اکسید سرب و اسید سولفوریک تبدیل میشوند. نتیجه این امر افزایش تراکم الکترولیت است.

عادت های بد رانندگی

آب و هوا

عملکرد یک باطری خودرو تابع درجه حرارت هوا در نواحی اطراف باطری است. به این صورت که اگر این درجه حرارت افزایش یابد، متقابلا خروجی برق نیز افزایش پیدا می کند.  در راستای آن، میزان خود تخلیه و خوردگی الکترودها همزمان افزایش می یابد. کاهش دما همراه با کاهش ظرفیت تخلیه همراه است، در هوای سرد فرایندهای شیمیایی آهسته و چگالی الکترولیت پایین تر است. در صورت عدم بارگیری، فرایندهای داخل باتری متوقف نمی شوند و مقداری خود تخلیه گی در باتری وجود دارد. در مورد مقدار خود تخلیگی باطری می توان گفت که مقدار آن بستگی به دمای هوا در نواحی اطراف باطری و ساختمان الکترود دارد.

همان طور که در ابتدا هم گفته شد، عمر یک باطری خودرو به طور متوسط بین ۲ تا ۳ سال می باشد.مقدار عمر باطری خودرو هم برای مصرف کنندگان و هم برای تولید کنندگان یک فاکتور حیاتی است و بسایر حائز اهمیت است بنابراین تولید کنندگان تمام تلاش خود را در جهت افزایش بهره وری و بالا بردن عمر مفید باطری خودرو می کنند.

برای افزایش عمر مفید باتری خودرو چه اقداماتی میتوان انجام داد؟

۱- چک کردن سطح الکتروریک

اگر باتری شما از نوع باتری اسیدی است سطح الکترولیت را چک نمایید نگذارید که سطح الکترولیت باطری خودروی شما کمتر از اندازه مورد نیاز (۰.۴ تا ۰.۴۵ اینچ بالاتر از صفحات) باشد. برای اندازه گیری این سطح می توانید از یک لوله شیشه ای ساده استفاده نمایید. در صورت نیاز آب مقطر هم اضافه نمایید.

چگالی الکترولیت تراکم باید مطابق منطقه اقلیدی و آب و هوایی باشد. اگر الکترولیت دارای تراکم مورد نیاز است، کمتر احتمال دارد که سولفات صفحات ایجاد شود.

۲- جدا کردن باتری در عدم استفاده در مدت طولانی

اگر خودروی شما قرار است برای مدت طولانی در پارکینگ قرار بگیرد و بدون استفاده باشد، ترمینال ها را از باطری جدا کنید. این کار باعث می شود که باطری خودروی شما شارژ را برای مدت زمان بیشتری نگه دارد.

۳- ترک عادت های بد رانندگی

سعی کنید سفر های زیر بیست دقیقه و یا در مدت زمان کوتاه توقف و حرکت  نداشته باشید. این کار زمانی برای شارژ مجدد را به باتری خودرو نمیدهد .

بیش از اندازه و بی موقع استارت زدن .

۴- باتری خودرو را محکم کنید:

باتری خودرو باید در جایگاه خود محکم و ایمن باشد .تا در پیچ جاده و در حین حرکت لغزش نداشته باشد . این لغزش ها باعث آیب به اجزای داخلی باتری شده .

۵- چک کردن خوردگی :

یکی از راهکار ها برای افزایش طول عمر باتری تمیز نگه داشتن پایه ها  است . پایه ها را با مسواک و محلول جوش شیرین تمیز کرده و با اسپری کردن آب بشویید و سپس خشک کنید .

۶- باتری خود را حتما به طور کامل چک کنید :

حتما  باتری خودرو خود را در مدت مشخص چک کنید. و یا پیش متخصص این کار بروید .

با رعایت این نکات می توانید عمر مفید باتری خودرو خودرویتان را افزایش دهید.

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه