معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

کنترل و مراقبت باتری خودرو

باتری خودروی شما قلب خودرو می باشد به همین دلیل برای طولانی شدن عمر باتری و قطعات مرتبت باید از باتری خودروی خود مراقب های کافی را داشته باشیم .

تعمیر و نگه داری باتری خودرو، نیاز به چک کردن و کنترل دوره ای دارد به طوری که خودرو مشکلاتی در روشن شدن و نقص فنی از نظر برق خودرو و قطعات مرتبت با باتری خودرو نداشته باشد .

https://rapidcar.ir/wp-content/uploads/606596237d4cc.jpg

کنترل و چک کردن موارد زیر بسیار ضروری است :

گیره ها رو بررسی کنید :

اطمینان حاصل کنید که باتری در جایگاه خود ایمن بوده و لغی نداشته باشد که باعث لرزش نشود ، یکی از دلایل کوتاه شدن عمر باتری لرزش بیش از اندازه باتری است . گیره و کابل ها را چک کنید همینطور دقت داشته باشید سیم ها با هم برخورد نداشته باشن و اتصال سیم به سیم نداشته باشیم چون احتمال احتراق و آتش سوزی رو بالا میبره .

رعایت نکته برای چرب و روغنی شدن باتری :

باتری خودرو حتما باید تمیز و خشک باشد . برای روغن کاری گیره ها ، کابل ها وپایه ها از ژله نفتی و یا از وازلین استفاده کنید . هرگز برای چرب کردن و روغن کاری اجزای بیرونی موتور خودرو از گریس استفاده نکنید .

چک کردن مخزن باطری اسید :

اسید رو چک کنید و اگر پایین تر از نشانه گر مخزن بود آب مقطر اضافه کنید . هرگزبرای پر کردن مخزن اسید ، اسید اضافه نکنید .

در نبود آب مقطر میتوانید از آب جوشیده استفاده کنید . با بررسی مرتب مخزن سعی کنید حداکثر سطح آن را نزدیک خط نشانه گر نگه دارید .

شاخه ها را بررسی کنید :

شاخه های دریچها را بررسی کنید و چک کنید که محکم بسته شده باشد .

دریچه ها را بررسی کنید :

اطمینان حاصل کنید که شلنگ دریچه باطری توسط سیستم اگزوز تا یا خم نشده و یا آسیب ندیده باشد ، مرتبا بررسی کنید .

تنظیم کننده را مرتباً بررسی کنید :

حتما سیستم الکتریکی وسیله نقلیه خود را بطور منظم بررسی کنید ، به خصوص تنظیم کننده ولتاژ ، را چک و تنظیم کنید .

چراغها رو چک کنید :

هنگام پارک ماشین از خاموش بودن تمام چراغ ها و حتی چراغ های کوچک و وسایل جانبی رو هم چک کنید .

کنترل خوردگی پایانه ها :

پایانه های باتری با گذشت زمان دچار فرسایش میشوند با تمیز نگه داشتن پایانه ها میتوانیم عمر باتری را افزایش دهید . پایانه ها را میتوان با مسواک و محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید .

رعایت نکات در هنگام شارز باتری :

شارژ کردن باتری خودرو یکی از مهمترین نکات نگه داری باتری است . هنگام شارژ باتری به نکات زیر توجه و رعایت کنید :

زمان درست شارژ کردن :

قبل از تخلیه باتری خودرو را شارژ کنید در غیر این صورت عمر باتری کم میشود .

شارژ کردن باتری خودرو بیشتر از ظرفیت باتری باعث داغ شدن باتری و تولید گاز های خطرناک و در نهایت انفجار و یا مصمومیت میشود.

در زمان شارژ کابل ها را چک کرده و از ایمنی و سالم بودن کابل ها و گیره ها اطمینان داشته باشید .

باتری را جدا و دوباره نصب کنید :

اگر پایانه ها و یا ترمینال های باتری یا قطعات نگهدارنده به شدت خراب شده باشند ، ممکن است لازم باشد کابل ها را جدا کنید و همچنین باتری را برای تمیز کردن صحیح قطعات از آنها جدا کنید . هر گیره کابل باتری را شل کرده و انتهای آن را پهن کنید تا کابل را از باتری جدا کنید. اگر گیره ها در جای خود ثابت شده اند ، از وسیله مناسب مثل آچر برای جدا کردن آنها از پایانه ها استفاده کنید ، هر گز کابل را نکشید . هرگز یک گیره کابل را از پایانه مثبت خاموش نکنید زیرا این امر می تواند به باتری و اتصالات داخلی آسیب برساند . همیشه برای جدا کردن باتری از کابل ها ، اولین یار از ترمینال و یا پایانه منفی باتری سپس ترمینال مثبت جدا کنید . نصب مجدد باتری دقیقا عکس این عمل انجام میشود ، اول کابل مثبت و سپس پایانه منفی را وصل کنید . سه روش اساسی برای تشخیص پایانه های مثبت و منفی وجود دارد :

. کد رنگ : قرمز برای مثبت و سیاه برای منفی (همه کابل ها با این کد مطابقت ندارند).

. نماد: + برای مثبت و – برای منفی (معمولاً در مورد باتری قالب بندی می شود).

اندازه: در پایانه های از نوع ارسال مثبت معمولاً کابلهایی با قطر بیشتر هستند .

قطع و وصل دوباره باطری خودرو باعث از بین رفتن یکسری تنظیمات رایانه خودرو شده و همچنین مشکلاتی رو در روشن شدن ماشین و عملکرد ها میشود . برای جلوگیری از این مشکلات نباید برق رایانه خودرو رو جدا نکنیم و برای این کار وسیله جانبی نیاز است . بهتر است برای جدا کردن باتری به نمایندگی و یا مکانیک هایی که این لوازم رو دارن مراجعه کنید .

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه