معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

پیش‌بینی قیمت خودرو در ۳ ماهه اول ۱۴۰۲

مقاطع فولادی و پروفیل‌های جزو کاربردی‌ترین محصولات فلزی هستند که در طیف وسیعی از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پروفیل‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که در این میان می‌توان از پروفیل z به عنوان کاربردی‌ترین نوع پروفیل نام برد. از پروفیل زد در صنایع مختلفی مانند صنایع عمرانی، خودروسازی، کشتی‌سازی و غیره استفاده می‌شود. با توجه به اینکه این نوع پروفیل یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه در صنعت خودروسازی است، قیمت آن در بازار می‌تواند در قیمت تمام شده محصولات خودرویی تأثیر مستقیم داشته باشد. یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت پروفیل z، وزن آن است که با استفاده از فرمول محاسبه وزن پروفیل z می‌توان وزن دقیق آن را مشخص و قیمت آن را تعیین کرد.

تصویر ۱: پروفیل زد چیست

پروفیل z چیست؟

پیش از بررسی فرمول محاسبه وزن پروفیل z بهتر است ابتدا با مفهوم پروفیل و خصوصیات و ویژگی‌های این نوع از پروفیل آشنا شویم. پروفیل‌ها جزو محصولاتی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات طول مشخصی داشته اما از نظر سطح مقطع تفاوت‌هایی دارند. سطح مقطع پروفیل‌ها می‌تواند به شکل‌های مختلف مانند مربع، مستطیل، دایره و غیره باشد. پروفیل‌ها و مقاطع فولادی به صورت کلی در دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول پروفیل‌های باز هستند پروفیل زد، نبشی، تیرآهن و میلگرد در این دسته قرار می‌گیرند. دسته دوم پروفیل‌های بسته هستند که شامل پروفیل‌های مربع، قوطی، لوله، پروفیل مستطیل و غیره می‌شوند.

همانطور که گفته شد پروفیل زد جزو دسته پروفیل‌های باز بوده و علت نامگذاری آن نیز شباهت سطح مقطع به حرف Z انگلیسی است. این پروفیل‌ها یکی از پرکاربردترین پروفیل‌ها و مقاطع فولادی به حساب می‌آیند که در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با کاربردهای پروفیل z

قبل از بررسی فرمول محاسبه وزن پروفیل z خالی از لطف نیست که با کاربردهای این مقطع فلزی مهم آشنا شویم. بیشترین کاربرد پروفیل زد در ساختمان‌سازی و صنایع عمرانی است اما به این معنی نیست که از این نوع پروفیل در سایر صنایع استفاده نمی‌شود. از مهم‌ترین صنایعی که از پروفیل زد در فرایند تولید محصولات خود استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع خودروسازی و تولید قطعات وابسته
 • صنایع مرتبط با راه‌آهن مانند ساخت ریل و سازه‌های ایستگا‌ه‌های قطار
 • صنایع عمرانی و ساختمانی مانند ساخت در و پنجره، قفسه، کابینت و فریم‌های فلزی
 • صنایع حمل و نقل مانند ساخت نرده‌ها و گاردیل جهت نصب در جاده‌ها
 • صنایع ساخت سازه‌های عظیم فولادی
 • صنایع ساخت و تولید قالب‌های فولادی و داربست
 • صنایع نیروگاهی مانند ساخت سازه‌های پشتیبان در نیروگاه‌های انرژی خورشیدی
 • صنایع کشتی‌سازی و ساخت سازه‌های فراساحلی
 • صنایع لوازم خانگی مانند ساخت و تولید مبلمان

همانطور که مشاهده می‌کنید از پروفیل زد در طیف وسیعی از صنایع مختلف استفاده می‌شود. به همین دلیل قیمت پروفیل زد یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در قیمت تمام شده محصولات این صنایع به حساب می‌آید. در عین حال وزن پروفیل یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت پروفیل z است که با استفاده از فرمول محاسبه وزن پروفیل z می‌توان آن را تعیین کرد.

تصویر ۲: فرمول محاسبه وزن پروفیل z

مزایای استفاده از پروفیل z

در این قسمت پیش از ورود به بحث فرمول محاسبه وزن پروفیل z مزایای استفاده از این نوع پروفیل در صنایع مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم. کاربرد وسیع این پروفیل در بسیاری از صنایع مهم و راهبردی، نشان دهنده این است که این نوع پروفیل از ویژگی‌ها و قابلیت‌های برخوردار شده که می‌تواند نیاز بسیار از صنایع را برآورده کند. مهم‌ترین مزایایی که باعث کاربرد وسیع پروفیل زد در صنایع مختلف شده است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • تحمل بالا در برابر بارهای کششی را می‌توان اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت این نوع پروفیل دانست.
 • مقاومت بالا در برابر عوامل محیی مختلف مانند رطوبت، گرما و غیره از دیگر مزیت‌های مهم این نوع پروفیل است.
 • حمل و نقل و جابجایی پروفیل زد به سادگی انجام می‌شود و در صورتی که در زمان حمل موارد ایمنی مورد توجه قرار بگیرد آسیب جدی به آن وارد نمی‌شود.
 • کاربرد و نصب آسان یکی دیگر از مزیت‌های مهم پروفیل z است که کاربرد آن در صنایع مختلف را گسترش داده است.
 • فرایند بازرسی و عیب‌یابی پروفیل زد به راحتی انجام می‌شود و در صورتی که قطعه‌ای دارای عیب بوده یا بی‌کیفیت باشد می‌توان به سادگی برای تعویض آن اقدام کرد.
 • سازگاری با محیط زیست و قابلیت بازیافت و استفاده مجدد از مهم‌ترین مزایای این نوع پروفیل است.
 • این نوع پروفیل وزن سبکی داشته و می‌تواند تا ۴۰ درصد وزن محصولات را کاهش دهد.
 • پروفیل زد از نظر قیمت نسبت به سایر مقاطع فولادی و فلزی در وضعیت بهتری قرار دارد.

فرمول محاسبه وزن پروفیل z

یکی از عوامل مهمی که در قیمت پروفیل زد تأثیر مستقیم دارد، وزن آن است. به همین دلیل اطلاع از وزن پروفیل برای متخصصان و مهندسان در صنایع مختلف اهمیت فراوانی دارد. به خصوص در صنایع خودروسازی که وزن پروفیل رابطه مستقیمی با وزن خودرو و در نهایت قیمت تمام شده آن دارد. برای اطلاع از وزن پروفیل z می‌توان به جدول‌های وزنی آن مراجعه کرده یا با استفاده از فرمول محاسبه وزن پروفیل z، نسبت به محاسبه آن اقدام کرد. فرمول محاسبه وزن پروفیل z به شرح زیر است:

۱۰۰۰ / ضخامت (میلیمتر) * عرض (سانتیمتر) * طول (سانتیمتر) * چگالی = وزن پروفیل زد (کیلوگرم)

در صنایع خودروسازی به منظور محاسبه وزن پروفیل زد، از چگالی فولاد استفاده می‌شود. این چگالی به صورت تقریبی برابر با ۷٫۸۵ گرم در سانتیمتر مکعب در نظر گرفته شده و در فرمول محاسبه وزن پروفیل z استفاده می‌شود. نکته مهم در این فرمول، محاسبه طول و عرض بر حسب سانتیمتر و ضخامت پروفیل بر حسب میلیمتر است.

تصویر ۳: پیش‌‌بینی قیمت خودرو

وزن پروفیل z؛ عامل مهم در قیمت نهایی خودرو

یکی از صنایع مهم و راهبردی که در تولید محصولات خود از پروفیل زد استفاده می‌کند، صنایع خودروسازی است. به همین دلیل قیمت پروفیل زد یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در قیمت نهایی خودروها به حساب می‌آید. قیمت پروفیل z رابطه مستقیم با وزن آن دارد که از طریق فرمول محاسبه وزن پروفیل z قابل محاسبه است. با توجه به این موضوع درصد زیادی از مواد اولیه تولید پروفیل زد از طریق واردات تأمین می‌شود، نوسان نرخ ارز بر روی قیمت این نوع پروفیل تأثیر بسزایی دارد و با توجه به روند افزایشی نرخ ارز در ماه‌های گذشته می‌توان پیش‌بینی کرد که روند قیمت پروفیل افزایش بوده در نتیجه قیمت خودرو نیز روند افزایشی به خود بگیرد. شرکت شاهین فلز سپاهان یکی از برترین تولیدکنندگان پروفیل و مقاطع فولادی در کشور است که محصولات خود را با بالاترین کیفیت تولید و با قیمت مناسب عرضه می‌کند.

منبع

ارسال شده در ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ - 42 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها