معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

پژو ۲۰۷ بخریم یا نخریم؟!

محصولات پژو از آن دسته خودروهایی هستند که همواره در میان خریداران ایرانی طرفداران خود را داشته‌اند. ایران‌خودرو نیز در این سال‌ها با ارائه انواع مدل‌های پژو تلاش کرده تا تنوع این بازار را حفظ کرده و پاسخگوی خریداران ایرانی باشد. بااین‌حال خروج پژو از ایران در پی تحریم‌های اعمال‌شده سبب شد که ایرانیان از محصولات جدید این شرکت فرانسوی بی‌نصیب بمانند. بااین‌حال ایران‌خودرو برای حفظ این بازار پررونق در سال ۱۳۹۴ اقدام به ارائه خودروی پژو ۲۰۷ که یک فیس‌لیفت از پژو ۲۰۶ محسوب می‌شود، کرد. هرچند که این خودرو با همتای فرانسوی خود فاصله زیادی دارد اما توانست موفقیت خوبی در ایران به دست آورده و به‌خوبی با رقبای چینی هم‌قیمت پژو ۲۰۷ مقابله کند. رنو ساندرو که محصولی از دل فرانسه است، رقیب اصلی این خودرو در کلاس قیمت پژو ۲۰۷ به شمار می‌رود.

%d9%be%da%98%d9%88-%db%b2%db%b0%db%b7-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85-%db%8c%d8%a7-%d9%86%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f

بررسی کلی ویژگی‌های پژو ۲۰۷

پژو ۲۰۷ نیز همانند نسل‌های پیشین پژو با پیشرانه TU5 به بازار ارائه شد. این پیشرانه ۱٫۶ لیتری در ۵۸۰۰ دور بر دقیقه، ۱۰۵ اسب بخار قدرت و در دور موتور ۴۰۰۰ دور بر دقیقه گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر تولید می‌کند. این قدرت در بعضی از مدل‌های پژو۲۰۷ با یک گیربکس ۵ دنده دستی و در مدل‌های دیگر با جعبه‌دنده ۴ سرعته خودکار به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. این خودرو در حالت دستی برای رسیدن از صفر تا صد به ۱۱٫۶ ثانیه و در حالت اتوماتیک به ۱۲٫۶ ثانیه زمان نیاز دارد. مصرف سوخت مدل دستی نیز بر اساس اعلام ایران‌خودرو در یک سیکل ترکیبی ۶٫۶ لیتر، در سیکل شهری ۸٫۸ لیتر و در سیکل برون‌شهری ۵٫۴ لیتر است. این اعداد برای نسخه اتوماتیک به ترتیب ۷٫۱ لیتر، ۹٫۹ لیتر و ۵٫۵ لیتر اعلام شده است.

مزایای پژو ۲۰۷

هرچند که ظاهر بیرونی این خودرو به جز تغییرات ایجادشده در چراغ‌ها تفاوت چندانی با پژو ۲۰۶ ندارد، اما طراحی داخلی جذاب آن توانسته جای خود را در دل جوانان باز کند. این طراحی داخلی پرقدرت و جسورانه توانسته به‌راحتی رقبای هم‌قیمت پژو ۲۰۷ مانند رنو ساندرو و برلیانس H320 را جا گذاشته و تنه به تنه خودروهای گران‌قیمت‌تر بزند. مقایسه امکانات رفاهی پژو ۲۰۷ با خودروهایی که در رده قیمت پژو ۲۰۷ قرار دارند، نشان می‌دهد که این خودرو در این بخش نیز توانسته یک سر و گردن بالاتر از رقبای پرادعای چینی قرار بگیرد. قرارگیری کلیدهای کنترلی بر روی فرمان، سیستم تهویه خودکار، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو از داخل اتاق و کروز کنترل از جمله امکاناتی است که پژو ۲۰۷ را در نوع خود منحصربه‌فرد کرده است. یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند شما را ترغیب به انتخاب این خودرو از میان گزینه‌های هم‌قیمت پژو ۲۰۷ کند، مصرف سوخت بسیار پایین آن نسبت به سایر رقبا است. همچنین پیشرانه آزموده شده TU5 نسبت به سایر پیشرانه استهلاک کمتری داشته و می‌تواند مدت بیشتری به شما خدمت‌رسانی کند.

یکی از موارد مهمی که ر انتخاب یک خودرو تاثیرگذار است، در دسترس بودن قطعات یدکی و قیمت پایین آن‌ها است. پژو۲۰۷ از آن دسته خودروهایی است که شما را در این بخش با مشکل خاصی مواجه نکرده و با داشتن پشتوانه قدرتمندی همچون ایران‌خودرو، هزینه‌های نگهداری خود را نسبت به سایر مدل‌های موجود در کلاس قیمت پژو ۲۰۷ کاهش داده است. هرچند ایمنی پژو ۲۰۷ به طور رسمی مورد آزمایش قرار نگرفته است اما می‌توان گفت که به پشتوانه چهار ستاره ایمنی پژو ۲۰۶ در آزمون‌های یوروانکپ و عملکرد مناسب ترمزها می‌توان این خودرو را یک خودروی ایمن ارزیابی کرد. اگرچه داشتن تنها دو کیسه هوا برای خودرویی در رده قیمت پژو ۲۰۷ یک ایراد اساسی در قسمت ایمنی به شمار می‌رود.

%d9%be%da%98%d9%88-%db%b2%db%b0%db%b7-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85-%db%8c%d8%a7-%d9%86%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f

معایب پژو ۲۰۷

یکی از مواردی که با آوردن نام پژو۲۰۷ در ذهن شما متبادر می‌شود، فضای کم داخل این خودرو به‌ویژه در قسمت پا برای سرنشینان عقب است. باوجوداینکه رقبای هم‌قیمت پژو ۲۰۷ توجه ویژه‌ای به تامین راحتی سرنشینان کرده‌اند، گویا طراحان پژو ۲۰۷ این موضوع را از قلم انداخته و حتی با وجود آگاهی از آن در پژو ۲۰۶ تلاشی در رفع این ایراد نکرده‌اند. مورد دیگری که ممکن است شما را هنگام انتخاب این خودرو از میان خودروهای هم‌قیمت پژو۲۰۷ به شک اندازد، کیفیت پایین مواد به‌کاررفته در ساخت کابین است. با در نظر گرفتن کلاس قیمت پژو۲۰۷ می‌توان گفت که مواد به‌کاررفته در ساخت کابین آن به‌ویژه پلاستیک سازنده داشبورد اصلا کیفیت خوبی نداشته و ممکن است هنگام رانندگی صداهای آزاردهنده‌ای نیز از آن به گوش برسد. هرچند که لیست کامل امکانات رفاهی به‌عنوان یکی از مزیت‌های پژو۲۰۷ برشمرده شد، باید این نکته را نیز در نظر داشت که کامل بودن لیست به‌هیچ‌عنوان تضمینی برای کارکرد صحیح آن‌ها نیست. ممکن است شما از روز اول خرید پژو ۲۰۷ مجبور به حضور در نمایندگی‌ها و تعمیر یا تعویض قطعات رفاهی شوید. در این راه باید این نکته را هم در نظر بگیرید که ممکن است هیچ‌گاه نتوانید خدمت موردنظر خود را از نمایندگی دریافت کرده و به مشکلات جدی با کروز کنترل و نمایشگر بربخورید.

یکی دیگر از مشکلات اصلی که هنگام رانندگی با پژو ۲۰۷ به آن برمی‌خورید، عدم هماهنگی میان گیربکس و پیشرانه به‌ویژه در نسخه اتوماتیک است. عملکرد تاخیری این پیشرانه و صداهای ایجادشده در حین تعویض دنده ممکن است شما را در خرید پژو۲۰۷ دچار تردید کند. همچنین خشکی رانندگی به‌ویژه در محور عقب یک ایراد اساسی در مدل‌های صفرکیلومتر پژو ۲۰۷ است که به مرور زمان و با مستهلک شدن فنرها کاهش می‌یابد.

%d9%be%da%98%d9%88-%db%b2%db%b0%db%b7-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85-%db%8c%d8%a7-%d9%86%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f

جمع‌بندی

هرچند که پژو ۲۰۷ به‌عنوان جبرانی برای کمبود محصولات پژو فرانسوی در ایران و با یدک کشیدن نام این شرکت به بازارهای ایران آمد، اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که کیفیت آن قابل‌مقایسه با مدل‌های فرانسوی نیست. باوجوداینکه قیمت پژو۲۰۷ همگام با خودروهای دیگر روزبه‌روز در حال افزایش است، اما یکی از ایرادهای اساسی این خودرو که به طور مستقیم کیفیت آن را نشانه گرفته، استفاده از قطعات چینی به جای قطعات باکیفیت فرانسوی است. اگرچه پژو۲۰۷ به دلیل ظاهر دل‌چسب و عملکرد فنی نسبتا مناسب همچنان توانسته جایگاه خود را در میان رقبای هم‌قیمت حفظ کند.

منبع : مجله خواندنی

ارسال شده در ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - 35 بازدید
ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه