معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

مزایا و معایب شستن موتور ماشین

کلیه وسایل نقلیه از جمله خودرو از قطعات بسیار کاربردی و در عین حال حساسی تشکیل شده‌اند که در صورت بروز کوچک‌ترین اختلال در روند کارکرد یکی از این ملزومات عملکرد سایر لوازم نیز به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. از اقداماتی که می‌تواند تا حدود زیادی سلامت قطعات تشکیل دهند یک اتومبیل را حفظ کند بررسی و نظافت متناوب و منظم است.

موتور خودرو نیز همانند سایر اجزای خودرو نیازمند بازبینی دوره‌ای و در صورت لزوم تمیزکاری است. در واقع، موتور از جمله مهم‌ترین قطعه یک اتومبیل است که طریقه فعالیت آن نقش قابل توجهی در نحوه عملکرد و حتی طول عمر سایر ملزومات دارد. بنابراین اگر موتورشویی خودرو به صورت مرتب و پیوسته انجام شود از بروز مشکلات و آسیب‌های جدی‌تر برای ملزومات دیگر خودرو جلوگیری خواهد کرد.

آیا شستن موتور ماشین ضرر دارد؟

یک اتومبیل هر چه کارایی و عملکرد بیشتری داشته باشد موتور آن نیز بالطبع در معرض آلودگی‌های زیادی اعم از چربی و روغن‌ها، گرد و غبار، سنگریزه و غیره قرار دارد. بر این اساس هر راننده‌ای موظف است که ماهی یک الی دو بار فرایند موتورشویی را انجام دهد. اگرچه به دلیل وجود قطعات حساسی همچون تسمه‌ها، اجزایی الکتریکی و برقی در مجاورت موتور انجام این عملیات اندکی دشوار خواهد بود.

شستن موتور ماشین

شستن موتور ماشین

با این حال، از طریق روش‌های ساده و کاربردی که در ادامه ارائه خواهد شد موتورشویی خودرو به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. در هر صورت در نظر داشته باشید که بررسی، تعمیر و تمیزکاری موتور خودرو در کیفیت و طول عمر خودروی شما همواره نقش حائز اهمیتی دارد.

مزایا و معایب شستشوی موتور ماشین در خانه

اگرچه موتورشویی یکی از اقدامات مهم و تاثیرگذار در عملکرد بهتر خودرو است اما باید در نظر داشته باشید که تمیز کردن موتور اتومبیل در مقایسه با سایر قسمت‌های آن اندکی حساس‌تر است. از این رو اگر شخصاً تصمیم به موتورشویی خودروی خود دارید پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر که در واقع معایب و مزایای موتورشویی در منزل است را مورد توجه قرار دهید.

مزایای موتورشویی در منزل به صورت اجمالی از بین بردن دقیق جرم‌های موجود در محفظه موتور و در نتیجه جلوگیری به موقع از داغ شدن موتور، در صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی، شستشوی متعادل و متناسب با میزان کارکرد موتور و برطرف کردن روغن‌ها و گریس‌های موتور را شامل می‌شود.

از معایب موتورشویی در منزل نیز می‌توان وجود قطعاتی حساس و مهم همچون کویل‌های احتراق، کابل‌ها و شاخه‌های جرقه زنی در نزدیکی موتور اشاره کرد. به عبارت دیگر، از آنجا که موتور خودرو یک قطعه حیاتی محسوب می‌شود که در واقع به صورت مستقیم با ملزومات مهم دیگری در ارتباط است، باید بعد از شستشو بلافاصله با دقت خشک شود چرا که در صورت خیس بودن احتمال اتصال و بروز مشکلات جبران‌ناپذیر بسیار زیاد است. در این راستا اگر در زمینه موتورشویی مهارت کافی ندارد توصیه می‌کنیم آن را توسط یک مکانیک حرفه‌ای انجام دهید.

مزایا و معایب شستن موتور ماشین در کارواش

شستشوی موتور خودرو در کارواش مزایایی زیادی نظیر از بین بردن سریع و راحت خاک و روغن‌های موجود بر سطح موتور با استفاده از بهترین انواع شوینده تخصصى خودرو هافنر ،بررسی دقیق و کامل محفظه موتور و سایر اجزای در مجاورت آن قبل از موتورشویی و در صورت لزوم تعمیر قطعه مربوطه، بازبینی عملکرد تسمه‌ها و میزان سطح روغن، جلوگیری از آتش‌سوزی موتور در اثر کاربرد روش صحیح و درست در از بین بردن مایعات قابل اشتعال بر روی سطح موتور را دنبال دارد.

از معایب موتورشویی خودرو در کارواش نیز می‌توان مواردی همچون استفاده از مواد شوینده نامناسب و بی‌کیفیت، نشت آب و مواد پاک‌کننده به قطعات برقی خودرو، آسیب‌دیدگی ملزوماتی نظیر کویل‌ها، شمع‌ها، دلکو و سنسورهای الکتریکی به جهت برخورد با فشار زیاد آب را نام برد.

بهترین روش موتورشویی خودرو

مهم‌ترین بخش یا قطعه خودرو موتور آن است که در واقع، به عنوان محرک اصلی فعالیت مطلوب سایر قطعات خودرو محسوب می‌شود. از این رو اگر به طور متناوب و دوره‌ای آلودگی‌ها و چربی آن به طرف نشود در اثر گرمای بالا علاوه کاهش عملکرد خودرو در معرض خطر آتش‌سوزی نیز قرار می‌گیرد. چرا که جرم‌های موجود بر روی بدنه موتور مانع از تعویض هوا و خنک شدن درون محفظه احتراق می‌شود. بر این اساس موتورشویی می‌تواند طول عمر موتور و کیفیت بازدهی خودروی شما را تضمین کند. از جمله بهترین روش‌های موتورشویی موارد زیر است:

شستشوی موتور ماشین با بخار

از آنجا که بخار فاقد رطوبت است. موتورشویی خودرو از طریق بخار بسیار مفید و به صرفه است. به عبارت دیگر، موتورشویی با بخار علاوه بر اینکه به راحتی و در کمترین زمان تمام آلاینده‌ها و چربی اعم از گیریس‌ها و روغن‌های خشک شده بر سطح موتور را از بین می‌برد، همچنین به جهت خشک بودن بخار هیچ گونه آسیبی به قطعات دیگر وارد نمی‌شود و از طرفی بلافاصله می‌توانید از خودرو استفاده کنید.

از مزایای موتورشویی بخار می‌توان کاهش حوادث ناشی از آتش‌سوزی، ایمنی بالا در جلوگیری از زنگ‌زدگی و افزایش طول عمر موتور، قابلیت تشخیص زودهنگام هرگونه نشتی و بهبود کیفیت و ارزش ظاهری موتور خودرو را نام برد.

موتورشویی با آب

اگرچه موتورشویی با آب یکی از معمول‌ترین روش‌های موتورشویی است اما برخلاف روش تمیزکاری موتور از طریق بخار، روش چندان مفیدی نیست. چرا که در اثر برخورد فشار زیاد آب با قطعات در مجاورت موتور رطوبت زیادی به این ملزومات نفوذ می‌کند و در نتیجه آسیب‌دیدگی آن‌ها را موجب می‌شود.

موتورشویی خشک

موتورشویی خشک از دیگر روش‌های رایج جهت تمیز کردن موتور خودرو محسوب می‌شود. این روش بدین صورت است که شما با استفاده از شوینده‌های مخصوص فاقد مواد اشتعال‌زا و دارای قدت خنک‌کنندگی موتور محفظه موتور را شستشو می‌دهید. در نظر داشته باشید که در این روش ابتدا باید موتور خودرو کاملاً سرد شود و سپس سایر قطعات نظیر باتری و اجزای سیستم برقی رسانی جهت عدم برخورد با مواد شوینده بپوشانید. در مرحله بعد موتور را گردگیری می‌کنید و بعد از اطمینان کافی از برطرف کردن کامل گرد و غبارها، شوینده از بر روی یک دستمال میکروفیبر می‌ریزید و به آرامی به سطح موتور می‌کشید. در نهایت با استفاده از یک دستمال تمیز موتور را به صورت کامل از مواد شوینده تمیز می‌کنید.

شستن موتور ماشین در خانه یا در کارواش؟

موتورشویی یک اقدام مفید جهت بهبود کیفیت و کارایی خودرو محسوب می‌شود. از این رو انجام حداقل سالی دو بار آن برای هر مدل اتومبیلی لازم است. با این حال، انجام این فرآیند در خانه یا کارواش بستگی به میزان فشار و عملکرد اتومبیل شما دارد. هر چند که موتورشویی از طریق کارواش می‌تواند به لحاظ ایمنی و کیفیت مناسب‌تر باشد.

بهترین محلول برای شستن موتور ماشین

یک محلول خوب و با کیفیت دارای مشخصاتی همچون افزایش طول عمر موتور و روغن آن، کاهش مصرف سوخت، جلوگیری از ته‌نشین شدن رسوبات کربن در موتور، بالا بردن راندمان خودرو و بازیابی قابلیت ارتجاعی پولک‌های لاستیکی و واشرها است. بر این اساس محلول‌های موتورشویی به دو دسته تقسیم می‌شوند.

دسته‌ای از آن‌ها محلول‌های شستشو دهنده داخل موتور هستند که معمولاً آلاینده موجود در مسیر ورود روغن به موتور را از بین می‌برند. دسته دیگر محلول‌های مکمل تمیزکننده است رسوبات موجود در پیشرانه اتومبیل را برطرف می‌کنند. اسپری‌های انژکتور از این دسته هستند که همواره آلودگی‌های قسمت احتراق موتور را رفع می‌کند.

یکی از بهترین محلول‌ها برای شستن موتور ماشین، اسپری جرم گیر موتور خودرو هافنر است. این محلول قابلیت از بین بردن چربی، گریس، جرم و … موتور را دارد. از جمله ویژگی‌های این موتور شوی خودرو از بین بردن چربی، گریس، جرم و عدم آسیب‌رسانی به سیستم الکتریکی، قطعات لاستیکی و شلنگ‌های موتور است.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از این محصول این است که باعث صرفه‌جویی در آب شده چرا که بعد از اسپری آن تنها یک مرحله آب‌کشی نیاز خواهید داشت. این محلول به هیچ عنوان به قسمت‌های حساس خودرو آسیب وارد نخواهد کرده چرا که در ترکیبات آن از هیچ ماده اسیدی قوی یا بازی قوی استفاده نشده است.

در صورت تمایل جهت خرید انواع شامپو و شوینده اتومبيل نانو و تاچلس به صورت عمده و یا ثبت سفارش محدود می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت haffnerwash.com برقرار نمایید.

ارسال شده در ۴ بهمن ۱۴۰۱ - 522 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد توسلی
احمد توسلی
1 سال قبل

موتور شویی با اسپری هافنر رو هر چند وقت یک بار انجام بدیم که حداقل ترین اسیب به خودرو رو داشته باشه؟