معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

مراقبت از باتری خودرو در تابستان و زمستان

اگر در منطقه ای که چهار فصل است زندگی میکنید، شما با تغییر ناگهانی آب و هوا روبه رو میشوید پس باید نکته هایی برای اطمینان از آماده بودن باتری خودرو در هرشرایط را رعایت کنید . یک باتری معمولی بهترین عملکرد را در دمای ۳۰ تا ۹۰ درجه دارد . بالا و یا پایین رفتن دما مشکلات زیادی برای باتری همراه دارد . با رعایت این موارد عملکرد باتری را در تابستان و زمستان بالاترمی برد.

https://rapidcar.ir/wp-content/uploads/6065b64d68f64.jpg

 

مراقبت هایی برای باتری خودرو در تابستان :

 گرما بر عمر باتری شما تاثیر میگذارد

بیشتر مردم براین باورند که باتری خودرو در زمستان مراقبت های بیشتری نیاز دارد اما اینطور نیست . گرما طول عمر باتری خودرو را کم میکند . باتری خودرو در آب و هوای معتدل میتواند از ۳ تا ۷ سال کار کند ولی در هوای گرم به نصف میرسد . درجه حرارت بالا در واقع عامل مخرب باتری خودرو میباشد . هوای گرم باعث بالا رفتن درجه حرارت در زیر کاپوت میشود و همین عامل باعث تسریع در خوردگی درون باتری میشود .همچنین باعث نشتی و خارج شدن آب و الکترولیک باتری میشود . این نشتی و کاهش مایع از باتری توانایی باتری را برای شروع به کار کم کرده و در نهایت عمر باتری کم میشود . گرمای بیش از حد در واقع می تواند عملکرد شیمیایی را تسریع کند و باعث تبخیر مایعات باتری میشود .

کم شدن مایعات درون باتری به طور دائم به ساختار داخلی باتری آسیب میزند .

 باتری خود را در تابستان آزمایش کنید

مطمئن شوید باتری خودروی شما برای ماه های گرم آمادگی را داشته باشد .یک تست پنچ دقیقه ای باتری بگیرید تا از گزم نشدن بیش از اندازه باتری مطمئن شوید . در زمانی احساس کردید که باتری گرم شده به نزدیک ترین مکانیکی مراجعه کنید و تست باتری رو انجام دهید .

مراقب باتری خود در هوای معتدل و پاییزی باشید

اکنون باتری خودروی خود را تست و آزمایش کنید

در هوای معتدل پاییز مهم است که باتری خودرو مشکل نداشته باشد و برای هوای سرد زمستان آماده باشد .اگر اختلالی در آب و هوا معتدل و خنک دارد احتمال اینکه در زمستان بیشتر شود و مشکل بزرگتری ایجاد کند ، بالا میرود . باتری ها همیشه علائم هشدار دهنده را قبل از خراب شدن نشان میدهد .پس حتما تست باتری را در پاییز انجام دهید بخصوص اگر باتری قدیمی تری داشته باشید و قبل زمستان تعویض و یا تعمییر شود .

باتری و سیستم شارژ را حتما بررسی کنید

هوای سرد در طول پاییز به باتری خودرو فشار زیادی وارد میکند ، پس بهتر است سیستم باتری و سیستم شارژ باتری خودرو را قبل از سرد شدن هوا بررسی کنید .تمام اتصالات را تمیز نگه داشته و گیره ها را چک کنید که محکم باشد و همینطور اتصالات بدون خوردگی و سالم باشد .
در روزهای پاییزی هوا از گرما به سمت سرد شدن میرود و همینطور با بارندگی زیاد و یا سیل و بارش برف روبه رو میشود و شما باید باتری خودروی خود را برای این روز ها آماده کنید . پس علاوه بر تست خوردگی و سالم بودن باتری و همینطور تمیز نگه داشتن باتری ، باید سالم بودن سیستم شارژ را بررسی کرده و ایمنی کار با باتری خودرو را رعایت کنید .

مراقبت باتری خود در زمستان باشید

باتری خودروی خود را برای زمستان سرد آماده کنید

در زمستان باتری خودرو به تولید نیروی بیشتری برای راه اندازی نیاز دارد ، دو برابر بیشتر از زمانی که در هوای معتدل و همینطور به انرژی بیشتری نیاز دارد . این انرژی باعث تولید حرارت بالا میشود و احتمال آسیب دیده گی و خالی شدن باتری را بالا میبرد .

آب باتری را چک کنید

کار کرد موتور در ماه های سرد خیلی سخت میشود چون تمام روغن داخل موتور غلیظ شده و همینطور باتری خودرو برای انجام کار نیاز به آب بیشتری نسبت به حالت عادی دارد . کاهش دمای هوا باعث کاهش واکنشهای شیمیایی و کاهش تولید برق در ماشین میشود .

نگه داشتن در گاراژ

در زمستان نگه داشتن خودرو در گاراژ و جدا کردن باتری از خودرو احتمال اینکه باتری به طور کامل تخلیه شود را کم میکند .

چک کردن مرتب باتری در زمستان

قبل از زمستان و شروع سرما باید باتری و سیستم الکتریکی خودرو را آزمایش کنید . از جمله باتری و آلترناتیو ، همچنین باتری را با ولت متر بررسی کنید تا از وضعیت باتری با خبر شوید . ولت متر باید عدد ۴/۱۲ ولت یا بالاتر را نشان دهد. باتری خودرو را در زمستان به طور کامل شارژ کنید و اتصالات باتری خودرو را بررسی کنید .
اجزای اطراف باتری خود را بررسی و حفظ کنید . از سلامت کابل ها اطمینان حاصل کنید . روغنی بودن و تمیز بودن باتری را چک کنید و از محکم بودن در جایگاه اطمینان حاصل کنید . لغزش های باتری را چک کنید چون لغزش بیش از اندازه باعث کوتاه شدن عمر باتری و ایجاد خوردگی میشود .

در پایان مراقبت های باتری خودرو

برای بازدهی باتری خودروی خود باید به صورت مرتب و دوره ای تمام اتصالات و گیره ها را تمیز کرده و از محکم بودن اطمینان داشته باشید .کثیفی بیش از حد باتری باعث تخلیه انرژی و دشارژ شدن باتری میشود . حتما برای بررسی و تست دقیق پیش متخصصین این کار مراجعه کنید .
شارژ کردن موبایل و هر وسیله دیگر با باتری خودرو را به حداقل برسانید .شارژ کردن این وسایل با باتری خودرو باعث تسریع در تخلیه باتری شود .

ارسال شده در ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - 11 بازدید
ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه