معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

ضد یخ ها چند نوع میباشند

ضدیخ چیست و چگونه کار می کند؟

ضد یخ یا خنک کننده موتور مایعی رنگی است که با آب مخلوط می شود تا به شما در تنظیم موتور در دمای خیلی پایین کمک کند. همانطور که دمای خارج از گرم به سرد تغییر می کند ضد یخ  در سراسر قطعه موتور پمپ می شود تا دمای یکنواخت را حفظ کند. با این وجود ضد یخ چیزی فراتر از تنظیم دما است و با حفظ سطح مناسب مایعات به جلوگیری از خوردگی نیز کمک می کند.

در واقع  ضد یخ ضمن محافظت از اجزا در برابر خوردگی ، از موتور شما در برابر یخ زدگی محافظت می کند و با از بین بردن گرمای اضافی نقش مهمی در حفظ تعادل گرمای موتور دارد. در یک موتور دیزلی سنگین ، فقط یک سوم کل انرژی تولید شده برای پیشبرد خودرو به جلو کار می کند. یک سوم اضافی به عنوان انرژی گرمایی توسط سیستم اگزوز حذف می شود. یک سوم باقیمانده انرژی گرمایی تولید شده نیز توسط خنک کننده موتور گرفته می شود.

گرمای حذف شده توسط ضد یخ باعث ایجاد تعادل در حذف گرمای موتور می شود که برای اطمینان از عملکرد مناسب موتور بسیار مهم است. گرم شدن بیش از حد می تواند منجر به خراب شدن سریع روغن و خود موتور شود.

خنک کننده موتور معمولاً با نسبت ۵۰/۵۰ با آب مخلوط می شود و در مخزن موتور ریخته می شود. از مواد شیمیایی مانند اتیلن گلیکول به عنوان پایه برای ایجاد مایعی استفاده می شود که در موتور اتومبیل شما پمپ می شود تا دمای مطلوب را در شرایط آب و هوایی بسیار گرم یا سرد تنظیم و حفظ کند.

ضدیخ چیست

ضدیخ چیست

ضد یخ ها چند نوع میباشند؟

ضد یخ معدنی

قدیمی‌ترین و پرفروش‌ترین نوع ضدیخ در بازار، همان ضدیخ‌های پایه معدنی هستند.

ضد یخ آلی یا ارگانیک

البته چند سالی می‌شود که تولید کننده‌های داخلی اقدام به تولید ضدیخ‌هایی با پایه افزودنی‌های شیمیایی آلی کرده‌اند.

این نوع از ضدیخ‌ها در مقایسه با نوع معدنی، کارایی بهتری دارد و درست برعکس نمونه‌های معدنی که تنها یک سال در رادیاتور خودرو دوام می‌آورند،‌ می‌توانند تا سه سال به خوبی در سیستم خنک کننده خودرو شما انجام وظیفه کنند.

البته باید به این نکته توجه داشت که ماده اصلی تشکیل دهنده ضدیخ‌ها انواع الکل است که با ترکیب با انواع افزودنی‌های شیمیایی (ادتیوها) خاصیت ضدیخ پیدا می‌کنند.

چه نوع ضدیخی آسیب وارد میکند؟

حال اگر گفته شد که از ضدیخ معدنی استفاده کنید دیگر اجازه ندارید از نوع آلی  داخل رادیاتور ماشینت بریزید.چون ضدیخ باید با موتور ماشین شما سازگاری داشته باشد.

باید این نکته را رعایت کنید حتی در طول سال ممکن است که مثلا لازم باشد مقداری ضدیخ به ماشینتون اضافه کنید باید ان نوع ضدیخی که روز اول ریخته شد باید از آن نوع ریخته شود نه نوع دیگری, این کار هم آسیب به موتور وارد می کند.

حتی هم اگر ضدیخ به تنهایی داخل موتور باشد باز آسیب به موتور وارد می شود چون به تنهایی توانایی خودش را از دست می دهد.

 

چه موقع ضدیخ باید تعویض گردد؟

ضدیخ بر اثر مرور زمان خاصیت خود را از دست می دهد برای همین هم است که میگویند هر ۱۲ ماه یا ۲۴ ماه یا بستگی به کیلومتر باید تعویض گردد.یک سئوالی که ایجاد میشود این است که مثلا نوشته شده ۳۰هزار کیلومتر یا ۲۴ ماه,شما ممکن است ۲۴ ماه را گذرانده اید ولی به ۳۰ هزار کیلومتر نرسیده باشید آیا هنوز اجازه استفاده داریم؟خیر نداریم

رنگ ضدیخ

رنگ اکثر ضدیخ ها در کشورها سبز هست ولی فکر نکنید که هر ضدیخ سبزی مشخصات یکسانی دارند شاید با هم فرق کنند یکی معدنی باشد یکی آلی باشد حتی خود ان معدنی ممکن است یکسری افزودنیها داشته باشد,شما باید دقت کنید که مطابق با دفترچه راهنمای ماشینتون باشد.

چرا آب نه؟

اما اگر بخواهید آب را به تنهایی استفاده کنید چون آب اگر خیلی جوش بیاورد توانایی محافظت از موتور را ندارد یا حتی اگر یخ بزند همینطور که حجم آب بالا می رود چون موتور در بسته است حجم آب که بالا رود فشار می آورد به بدنه داخلی بلوک سیلندر و ممکن است ترک بردارد اگر پولکی ها نزنند بیرون!!!

چون پولکی ها به اصطلاح سوپاب اطمینان دیگری است برای این که اگر یک موقع آب یخ زد و حجم آب بالا رفت فشار از پولکی ها خارج شود نه اینکه بدنه موتور را خراب کند.اما خیلی دیده شده که این اتفاق نیفتاده و بلوک سیلندر ترک برداشته است.این نتیجه استفاده  از آب به تنهایی می باشد.پس تمام توصیه های که در این مقاله نوشته شده را خوانده و رعایت کنید برای محافظت از موتور خودروتان تا وارد هزینه های سنگینی نشوید.

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه