معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

صفر تا صد مراحل پیگیری کارت خودروی مفقودی

پیگیری کارت خودروی مفقودی

پیگیری کارت خودروی مفقودی

شاید برای خودتان یا اطرافیانتان پیش آمده باشد که کارت خودروتان مفقود شده باشد. آیا می‌دانید که در چنین موقعیتی باید چکار کنید؟ ما در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد تا پس از مفقودی کارت خودرو سردرگم نمانید؛ کافیست، ما را تا انتهای مطلب دنبال کنید.

چرا پیگیری کارت خودرو مفقودی اهمیت دارد؟

پیش از هر چیز باید بدانید که کارت خودرو یک مدرک شناسایی است که اطلاعاتی در مورد خودرو و مالک آن را نشان می‌دهد؛ بنابراین، حفظ و نگهداری آن اهمیت فراوانی دارد. اکنون، پرسش اینجاست که اگر در حفظ و نگهداری کارت خودرو کوتاهی کردید، باید چکار کنید؟ پیش از پاسخ به این پرسش باید میزان اهمیت پیگیری کارت خودروی مفقودی را بدانید؛ بنابراین، در ادامه سه علت مهم پیگیری کارت خودروی مفقود شده را بیان می‌کنیم:

 • اولین علت اهمیت پیگیری کارت خودرو مفقودی این است که باید همواره به هنگام رانندگی همراهتان باشد؛ وگرنه، دردسرهای فراوانی مانند جریمه، توقیف و … از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی را به دنبال دارد.
 • دومین علت اهمیت پیگیری کارت خودرو مفقودی این است که احتمال سوءاستفاده از آن وجود دارد؛ بنابراین، اطلاع‌رسانی به پلیس ۱۱۰ جهت جلوگیری از سوءاستفاده واجب است.
 • سومین علت نیز آن است که شما به آن در موقعیت‌های متفاوت نیاز دارید؛ مثلاً، در زمان خرید و فروش خودرو

اکنون که متوجه اهمیت پیگیری کارت خودرو گم شده یا سرقت شده شده‌ایم، پاسخ پرسش «چگونه پیگیری کارت خودرو مفقودی را انجام دهیم؟» را خواهیم داد؛ بنابراین، همراه ما باشید تا مراحل آن را بشناسید همچنین جزئیات آن را بیاموزید تا در صورت بروز این مشکل آماده‌ي پیگیری باشید.

مراحل پیگیری کارت خودرو مفقود شده کدامند؟

مراحل پیگیری کارت خودروی مفقودی شامل چهار مرحله‌ي اصلی است که هر کدام جزئیاتی دارد. در ادامه، این مراحل را شرح خواهیم داد:

اولین مرحله پیگیری کارت خودرو مفقودی: تماس با پلیس ۱۱۰

حتما می‌دانید که اولین مرحله پس از هرگونه مفقودی، چه بر اثر گم شدن باشد چه بر اثر سرقت شدن باشد، تماس با پلیس ۱۱۰ است. در نتیجه، شما باید در قدم اول پس از مفقود شدن کارت خودرو با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید؛ سپس، گم شدن یا سرقت شدن کارت خودروی خود را اطلاع دهید تا صورت‌جلسه‌ای از آن تهیه شود.

شاید بپرسید چرا باید صورت‌جلسه‌ای از مفقودی کارت خودرو تهیه شود؟ این موضوع به شما در مبرا کردن خود از اتهامات احتمالی بعدی کمک بزرگی می‌کند. تصور کنید که شخصی پس از مفقودی از کارت خودروی شما سوءاستفاده کند؛ شما با صورت‌جلسه‌ای که در دست دارید، خود را از اتهامات مبرا خواهید کرد.

دومین مرحله پیگیری کارت خودرو مفقودی: چاپ آگهی کارت خودرو مفقودی

هنگامی که مفقودی کارت خودروتان را به پلیس ۱۱۰ گزارش دادید، بلافاصله باید برای ثبت یک آگهی مفقودی کارت خودرو در روزنامه‌ی کثیرالانتشار اقدام کنید. این اقدام مشابه اقدام پیشین جهت جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی است که موجب لغو اعتبار کارت خودرو می‌شود. در ادامه، متن آگهی کارت خودرو مفقود شده را آورده‌ایم:

«کارت خودرو … مدل … شماره پلاک … شماره شاسی … شماره موتور … به نام … با کد ملی … با شماره شناسنامه … در تاریخ … مفقود شده است؛ بنابراین، فاقد اعتبار است.»

سومین مرحله پیگیری کارت خودرو مفقودی: مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک

زمانی که ۱۰ روز از انتشار آگهی کارت خودرو مفقودی در روزنامه‌ی کثیرالانتشار گذشت، باید به سایت پست‌یافته به ادرس postyafteh.post.ir مراجعه کنید. اگر خبری از پیدا شدن کارت خودرو مفقودی نبود، باید از طریق مراجعه‌ي حضوری به مراکز تعویض پلاک برای دریافت کارت خودرو المثنی اقدام کنید.

شما باید از طریق سایت نوبت‌دهی مراکز تعویض پلاک به ادرس nobatdehi.epolice.ir برای زمان مورد نظر خود در نزدیک‌ترین مرکز تعویض پلاک به محل سکونتتان نوبت تهیه کنید؛ سپس، در زمان مشخص به صورت حضوری به ادرس معین مراجعه کنید. در ضمن، شما باید مدارکی را همراه خود داشته باشید. مدارک مورد نیاز شما برای صدور کارت خودرو المثنی در مراکز تعویض پلاک شامل موارد زیر است:

 • مدارک شناسایی مالک خودرو
 • مدارک شناسایی خودرو
 • مدارک احراز محل سکونت
 • بیمه شخص ثالث
 • برگه عدم خلافی
 • برگه معاینه فنی

در ادامه، شما باید یک نسخه از آگهی مفقودی کارت خودرو با تاریخ ۱۰ روز پیش را به همراه مدارک مذکور تحویل دهید؛ سپس، فرم اطلاع از عواقب کشف فساد را پر کنید. در نهایت، هزینه صدور کارت خودرو المثنی را پرداخت کنید تا فرآیند صدور آغاز شود.

چهارمین مرحله پیگیری کارت خودرو مفقودی: دریافت کارت خودرو المثنی از طریق پست

حدود ۱۰ روز زمان لازم است که کارت خودرو المثنی صادر و ارسال شود. گاهی این زمان کمتر و گاهی این زمان بیشتر می‌شود؛ اما، اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، همان ۱۰ روز طول خواهد کشید.

انتظار کشیدن برای رسیدن کارت خودروی المثنی برای اغلب افراد آزاردهنده است؛ بنابراین، معرفی روش‌های پیگیری کارت خودرو المثنی واجب به نظر می‌رسد.

روش‌های پیگیری کارت خودرو المثنی کدامند؟

اغلب روش‌های پیگیری کارت خودرو المثنی شما را از وضعیت ارسال یا عدم‌ارسال کارت خودرو المثنی آگاه می‌سازد مانند روش استفاده از سامانه پست؛ اما، روش‌هایی نیز برای پیگیری وضعیت صدور یا عدم‌صدور در کنار وضعیت ارسال یا عدم‌ارسال وجود دارد مانند روش استفاده از برنامه‌های استعلام و پرداخت مشابه قبضینو، راهور و … . در ادامه، روش‌های پیگیری کارت خودروی المثنی پس از مفقود شدن کارت خودروی اصلی را معرفی می‌کنیم:

پیگیری کارت خودرو المثنی با قبضینو

قبضینو سامانه‌ی جامع خدمات استعلام و پرداخت است که امکان پیگیری کارت خودروی المثنی را فراهم کرده است؛ کافیست، شماره پلاک خودرو را به همراه کد ملی مالک و شماره تلفن همراه متعلق به کد ملی مالک وارد کنید. شما می‌توانید این اطلاعات را در قبضینو ذخیره کنید تا دفعات بعدی برای استعلام فرایند ساده‌تری را طی کنید.

در ضمن، شما می‌توانید وضعیت صدور یا عدم‌صدور و وضعیت ارسال یا عدم‌ارسال را مشاهده کنید. در ادامه، برخی از مزایای روش پیگیری کارت خودرو از قبضینو را اورده‌ایم:

 • استفاده از سایر خدمات استعلام و پرداخت
 • نمایش جزئیات رهگیری کارت خودرو
 • مشاهده‌ی اطلاعات به روز
 • ثبت استعلام در سوابق
 • و …

پیگیری کارت خودرو با سامانه راهور ۱۲۰

سامانه راهور یک سامانه‌ی اختصاصی برای پلیس است که خدمات استعلام و پرداخت مرتبط با خودرو را ارائه می‌دهد؛ بنابراین، یک سامانه جامع استعلام و پرداخت نیست. شما می‌توانید از سایت و اپلیکیشن راهور استفاده کنید تا استعلام وضعیت کارت خودرو المثنی را پیگیری کنید؛ البته، باید پیش از آن در سامانه سخا ثبت‌نام و کد سخا دریافت کنید.

پیگیری کارت خودرو با پست

شما می‌توانید از دو روش ارائه‌شده توسط اداره پست برای پیگیری کارت خودرو اقدام کنید؛ اما، باید بدانید که هیچکدام از دو روش وضعیت صدور یا عدم‌صدور را به شما نمایش نمی‌دهد. در ادامه، آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • پیگیری کارت خودرو المثنی از طریق تلفن اداره‌ی پست ۸۴۴۷۰۰۰۰-۰۲۱
 • پیگیری کارت خودرو المثنی از طریق سایت اداره‌ی پست najatracking.post.ir

قبضینو؛ بهترین روش استعلام وضعیت کارت خودروی مفقودی

با توجه به تشابه‌ها و تفاوت‌ها در روش‌های متفاوت همچنین با توجه به مزایای قبضینو در ارائه‌ي خدمات جامع استعلام و پرداخت به شما می‌توانیم قبضینو را بهترین روش پیگیری کارت خودروی المثنی پس از مفقود شدن کارت خودروی اصلی معرفی کنیم.

 

ارسال شده در ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - 200 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها