معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

سرویس های ضروری خودرو چیست؟

سرویس های ضروری خودرو

سرویس های ضروری خودرو

سرویس های ضروری خودرو

سرویس دوره ای خودرو مانند چکاپ سلامت خودرو است، این سرویس های دوره ای به سن، ساخت و مدل خودرو بستگی دارد و هدف از انجام این سرویس‌ها جلوگیری از خرابی خودرو است. اگر نظم و انضباط را برای نگهداری خودروی خود طبق فاصله زمانی تعیین شده رعایت کنید، به بهینه‌سازی عملکرد، قابلیت اطمینان، ایمنی و دوام خودرو کمک می‌کنید و خودرویی خواهید داشت که به خوبی نگهداری شده است، که نه تنها برای مدت طولانی به شما خدمت می کند بلکه با افزایش سن نیاز به تعمیر کمتری دارد و از تعمیرات گرانتر که ممکن است در آینده به وجود بیاید، جلوگیری می‌کند و در عین حال ارزش فروش مجدد خوبی را تضمین می کند. صرف نظر از مدل و نوع خودرویی که دارید سرویس های ضروری از اقدامات جدایی ناپذیر در نگهداری خودرو هستند. در ادامه قصد داریم به سرویس‌های ضروری خودرو بپردازیم.

– تعویض روغن موتور و فیلتر روغن

یک سیستم بسیار مهم خودروی شما که نیاز به تعمیر و نگهداری دارد موتور خودرو است، برای موتور از نظر سرویس مهمترین کاری که انجام می دهید تعویض روغن و فیلتر روغن است. روغن مانند خون موتور شما است و نقش بسزایی در کارکرد خوب و طولانی مدت موتور ایفا می کند، بنابراین باید مطمئن شوید که روغن همیشه سالم است و از یک روغن موتور مناسب با خاصیت روانکاری و خنک کنندگی و یک برند معتبر و با کیفیت استفاده کنید و همچنین هنگام تعویض روغن، باید فیلتر روغن، که نقش مهمی در تصفیه و تمیزی روغن موتور دارد، تعویض شود.

– بررسی باتری و کابل

بررسی باتری بسیار مهم است زیرا سیستم برقی خودرو وابسته به باتری می باشد. توان باتری به مرور زمان کاهش می‌یابد، بنابراین بررسی دوره ای وضعیت باتری ضروری است تا در صورت وجود خوردگی در قطب های باتری، نسبت به رفع آن و در صورت خرابی کامل، باتری تعویض شود. سطح آب باتری، پایانه های باتری و کابل ها را مرتباً چک کنید زیرا با وجود باتری معیوب استارت اولیه خودرو امکان پذیر نخواهد بود.

– سیستم تعلیق و چرخ ها و لاستیک ها و فرمان برقی

سیستم تعلیق، به حفظ ثبات و تعادل خودرو کمک میکند و اگر مشکلی به وجود آید کنترل راننده به وسیله نقلیه را کاهش می دهد و باید همیشه بررسی و سرویس شوند. لاستیک ها باید از نظر تنظیم باد، سایش عاج و وضعیت نگهداری و جابجایی مناسب و چرخ ها و یاتاقان های آن از نظر فرسودگی و ایجاد صدا به دلیل اینکه بخش مهمی از وسیله نقلیه هستند و مستقیماً با جاده در تماس می‌باشند، برای ایمنی بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند.

– تیغه برف پاک کن و کارکرد آن

تیغه های برف پاک کن به سرعت فرسوده می‌شوند، بنابراین باید به طور منظم بازرسی و تعویض شوند. وقتی تیغه های برف پاکن کارکرد مناسبی نداشته باشند،ه 

بینایی شما از طریق شیشه آسیب می بیند و ممکن است جان شما در خطر باشد.

– ترمز خودرو

نگهداری دوره ای لنت ترمز و مایعات ترمز بسیار ضروری است، بهتر است همیشه لنت ها را تعویض کنید دیسک ها بررسی شوند که آیا تاب خورده اند یا اینکه سطح دندانه های زیادی روی آن وجود دارد، در مورد ترمز های درام( که معمولاً روی چرخهای عقب به هر خودروی سگمنت کوچک و متوسط قرار دارند) باز شده و تمیز شوند، ترمز دستی بررسی و در صورت نیاز تنظیم شود.

– فیلتر هوا

فیلتر هوا برای خودروی شما مانند ریه‌ها عمل می‌کند و تمیز کردن آن به معنی این است که خودروی شما بهتر نفس می کشد و باعث عملکرد بهتر خودرو می شود. اگر از نگهداری و تمیز کردن فیلتر هوای خودرو خودداری کنید ممکن است تا حدود زیادی به خودروی خود آسیب برسانید.

– بررسی چراغ های خودرو

برای اینکه بتوانید در تاریکی و در شرایط آب و هوایی سخت رانندگی کنید، مهم است که تمام چراغ های وسیله نقلیه خود را بررسی کنید و علاوه بر این برای مشاهده واضح تر پیشنهاد می شود که هر چند وقت یک بار آنها را تمیز کنید.

– گیربکس و کلاچ

معمولاً در یک سرویس دوره ای گیربکس مورد بررسی قرار می گیرد که آیا نشانه‌ای از نشت روغن دارد یا خیر که اگر نشت روغن داشته باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد و روغن گیربکس باید تعویض شود و همچنین عملکرد کلاچ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

– سیستم خنک کننده

گرما دشمن اصلی خودرو است، از این رو اگر مایع خنک کننده خودرو از بین برود منجر به آسیب های مختلف در خودرو می شود و در نتیجه کل سیستم خنک کننده خودرو از بین میرود. اجزای سیستم خنک کننده مانند: پمپ آب، رادیاتور، ضد یخ، ضد جوش و ترموستات باید به طور منظم مورد بررسی قرار بگیرند.

– فیلتر سوخت

فیلتر سوخت، نقش مهمی در سوخت رسانی به خودرو دارد، به همین‌ دلیل اگر به صورت منظم تعویض نگردد در سوخت رسانی اختلال ایجاد می‌کند.

– تسمه تایم

تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است که رابط میان میل لنگ و میل سوپاپ است و بر اساس زمان مشخص شده در دفترچه خودرو باید تعویض گردد، در غیر این صورت باعث پارگی می شود و استهلاک خودرو افزایش می یابد.

– سایر چک لیستها

تمام لولاهای درب روغن کاری شده، درب ها، کاپوت و سایر قسمت های خارجی خودرو، پنجره های برقی، آینه ها، تست بوق های خودرو، شمع ها و سالم بودن لاستیک زاپاس خودرو باید به صورت منظم و دوره ای مورد بررسی قرار گیرند.

 زمان انجام سرویس های ضروری خودرو

برای اینکه بهترین زمان انجام سرویس های ضروری خودرو را پیدا کنید، باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. در این دفترچه نکات لازم برای چگونگی نگهداری از خودرو مشخص شده است. برای مثال: روغن و فیلتر روغن پس از طی چه مسافتی باید تعویض شود و یا کدام قسمت خودرو در چه بازه زمانی باید تعمیر و یا تمیز گردد.

نتیجه گیری

استفاده از سرویس های ضروری خودرو، به عنوان يک راه پیشگیرانه عمل می‌کند و انجام آنها برای حفظ سلامت خودرو و عملکرد بهتر آن امری بسیار مهم تلقی می‌شود. بنابراین ما به پیشنهاد میکنیم خودروی خود را در بازه های زمانی مشخص شده و به صورت منظم به تعمیرگاه  تخصصی کارنو ببرید و این سرویس‌ها رو انجام دهید تا از هرگونه خسارت مالی وجانی تا حد امکان جلوگیری کنید.

 

 

ارسال شده در ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - 63 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها