معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

زمان تعویض لنت ترمز

لنت ترمز تحت عوامل مختلف و به‌دلیل اصطکاک و درگیری در سیستم ترمز خودرو، دچار فرسودگی می‌شود. در نتیجه بایستی تعویض شود. اما چه نشانه‌هایی حاکی از سررسیدن زمان تعویض لنت دارد؟ در صورت بروز و مشاهده چه علائمی می‌توان به زمان تعویض لنت ترمز پی برد؟ عمر مفید لنت ترمز چقدر است ؟ اگر کنجکاوید تا پاسخ این سؤالات را بدانید، ادامه مطلب را که برگرفته از سایت فروشگاه لنت استور می باشد را از دست ندهید!

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

یکی از اجزای مهم با کارکردی حیاتی و البته حساس و تأثیرگذار، سیستم ترمز خودرو است. ترمز خودرو به‌دلیل ایفای نقش در کاهش‌سرعت و توقف ماشین، جایگاه فوق‌العاده‌ای در ایمنی و سلامت خودرو و سرنشینان دارد. لنت ترمز نیز یکی از بخش‌های برجسته این سیستم است که وظیفه اصلی آن درگیری با دیسک‌ ترمز می‌باشد. این درگیری سبب ایجاد اصطکاک لازم به منظور کم کردن سرعت و در نهایت توقف خودرو می‌گردد.

به واسطه این درگیری‌ها و اصطکاک‌های متعدد و پرتکرار، لنت ترمز به مرور کیفیت لازم را از دست می‌دهد. در نتیجه درگذرزمان و بر اساس عوامل مختلف که مهمترین آن سبک و استایل رانندگی است، لنت ترمز فرسوده می‌شود. اینجاست که باید این قطعه مهم و حساس مورد تعویض قرارگیرد. البته زمان تعویض لنت ترمز به شرایط مختلفی بستگی دارد. اساساً رانندگان خودروهایی که بیشتر در معرض ترمزگرفتن‌های مکرر هستند، باید زودتر نسبت به تعویض لنت ترمزهای خود اقدام نمایند. شرایطی نظیر مسیرهای پرترافیک که ترمزگرفتن‌های پی‌درپی جزء جدانشدنی آن است.

علایم زمان تعویض لنت ترمز

همانگونه که بیان شد، لنت ترمز تحت عوامل مختلف و به‌دلیل اصطکاک و درگیری در سیستم ترمزخودرو، دچار فرسودگی می‌شود. در نتیجه بایستی تعویض شود. اما چه نشانه‌هایی حاکی از سررسیدن زمان تعویض لنت دارد؟ در صورت بروز و مشاهده چه علائمی می‌توان به زمان تعویض لنت ترمز پی برد؟ اگر کنجکاوید تا پاسخ این سؤالات را بدانید، ادامه مطلب را از دست ندهید!

بارزترین نشانه، صدای غیرمتعارف هنگام ترمز

اگر هنگام ترمز گرفتن صدای غیرطبیعی و ناخوشایندی می‌شنوید، آسیب دیدگی لنت‌ها اصلاً دور از ذهن نخواهدبود. صداهای تیز یا غیژ مانند شبیه به جیغ. نکته حائز اهمیت آن است که درچنین شرایطی اغلب لنت ترمز کارایی خود را ازدست داده است. در نتیجه امنیت خودرو در مرحله خطرناکی قرار دارد و با بروز فاجعه فاصله چندانی ندارید. لذا حتماً بدون معطلی و درسریع‌ترین زمان ممکن، با مراجعه به فروشگاه لنت ترمز و مراکز فنی، نسبت به تعویض لنت اقدام نمایید.

بروز لرزش در پدال ترمز

یکی دیگر از علائمی که به راننده خودرو درباره تعویض لنت ترمز هشدار می‌دهد، لرزش پدال ترمز است. در واقع چنانچه با فشردن پدال ترمز، احساس لرزش می‌کنید بدان معناست که احتمالاً لنت ترمز شما آسیب دیده‌است. با مشاهده چنین علامتی، پیش از آن‌که آسیب لنت جدی‌تر از قبل شود، حتماً بررسی و تعویض آن را مدنظرقراردهید.

بروز لرزش در پدال ترمز

بروز لرزش در پدال ترمز

کشیده شدن ماشین هنگام ترمز زدن

هنگامی که ترمز می‌گیرید و خودروی شما مدت زمان غیرمتعارفی را جهت توقف سپری می‌کند، باید نسبت به صحت عملکرد لنت مشکوک شوید. در واقع کشیده شدن خودرو از زمان ترمز تا توقف، عاملی است که می‌تواند خبر از تعویض لنت ترمز داشته باشد. همچنین فشار دادن زیاد ترمز به طوری‌که بیش از زمان‌های گذشته باشد، مورد دیگری است که باید به‌آن توجه داشت.

عدم تعادل و نامیزانی در فرمان خودرو

برهم خوردن میزان فرمان از دیگر نشانه‌های تعویض لنت ترمز است. بدان معنا که اگر در هنگام ترمز، خودرو به یک سمت متمایل و یا کشیده می‌شود، لنت ها باید مورد بازبینی و تعویض قرارگیرند. چنانچه این نامیزانی در هنگام فشردن پدال ترمز صورت می‌گیرد با اطمینان بیشتری می‌توان گفت که این آسیب ناشی از لنت ترمز می‌باشد.

عدم تعادل و نامیزانی در فرمان خودرو

عدم تعادل و نامیزانی در فرمان خودرو

روشن شدن چراغ هشدار خودرو

روشن شدن چراغ هشدار یکی دیگر از علائم مهم جهت اطلاع از زمان تعویض لنت ترمز است. البته این چراغ در تمام خودورها وجود ندارد. اما چنانچه خودروی شما به چنین امکانی مجهز شده، در صورت روشن شدن چراغ هشدار، آن را جدی بگیرید. روشن شدن چراغ ترمز ممکن است دلایل مختلفی نظیر خرابی لنت ترمز، قطع شدن کابل‌ لنت و یا کاهش روغن داشته باشد. در هرصورت مراجعه به مراکز تخصصی و کارشناس خبره، به‌منظور بررسی و تعویض لنت ترمز را حتماً مدنظرقراردهید.

روشن شدن چراغ هشدار خودرو

روشن شدن چراغ هشدار خودرو

لنت ترمز چند کیلومتر کار می کند؟

یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌تواند در اطمینان از عملکرد لنت ترمز نقش داشته‌باشد، میزان کارکرد بر حسب کیلومتر است. البته عدد مشخصی را نمی توان برای کارکرد دقیق لنت ترمز بیان کرد. چراکه اساساً عمر مفید لنت و میزان کارایی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از برجسته ترین آن ها جنس لنت ترمز است. به عنوان مثال استفاده از لنت ترمزهای با کیفیت نظیر لنت تکستار، طول عمر و کارایی بهتری را دراختیار کاربران قرار خوهدداد. اما به طور متوسط و با توجه به تجربه کارشناسان می‌توان گفت لنت ترمز خوب و استاندارد چیزی در حدود ۳۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر کار می‌کند. علت عمده این تفاوت نیز عواملی است که می‌تواند سبب فرسودگی زودتر و یا دیرتر لنت ترمز شود. جنس لنت ترمز، نحوه رانندگی و همچنین محیط غالب رانندگی نظیر درون شهری یا برون شهری از عوامل مهم به‌شمارمی‌رود.

عمر مفید لنت

همان گونه که بیان شد، لنت ترمز خودرو به دلیل اصطکاک دائمی و پی در پی، در معرض فرسودگی است. در نتیجه عمر مفید آن با گذشت‌زمان و کارکرد خودرو، کاهش می‌یابد و تعویض آن امری اجتناب‌ناپذیر است. علاوه بر علائمی که نشان از اتمام عمر مفید لنت ترمز است، معمولاً بهتر است پس از ۷۰ هزارکیلومتر کارکرد، لنت‌ها تعویض شوند. برخی اقدامات نیز سبب می شود تا عمر مفید لنت افزایش‌یافته و کیفیت و کارایی خود را بهتر حفظ کند.

بدین منظور سعی کنید از ترمز گرفتن‌های ناگهانی خودداری نمایید. برای توقف، سرعت خودرو را به آهستگی کم کرده و پدال ترمز را بیش از حد نگه ندارید. هرچه قدر وزن خودروسواری کمتر باشد، فشار و استهلاک کمتری به لنت ها وارد می شود. رانندگی ایمن و عدم انجام حرکات نمایشی نظیر لایی کشیدن از دیگر مواردی است که می‌تواند سبب حفظ و افزایش طول عمر مفید لنت ترمز شود.

کلام آخر

لنت ترمز یکی از مهمترین اجزا در سیستم ترمز خودرو است که به دلیل اصطکاک، به مرور زمان دچار فرسودگی می‌شود. کاهش کارایی و بروز فرسودگی، نه‌تنها سبب آسیب به سایر بخش‌ها نظیر نازک شدن دیسک ترمز می‌شود. بلکه می‌تواند سبب اخلال در ترمز و بروز حوادث خطرناک و ایجاد خسارت های جانی و مالی شود. لذا تعویض به موقع لنت ترمز موضوعی است که باید به آن توجه داشت. وجود علائمی نظیر صدای نامتعارف هنگام ترمز، لرزش پدال و کشیده شدن خودرو از جمله این علائم است. توجه به کارکرد لنت‌ها بر اساس کیلومتر نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن دقت ویژه‌ای داشت.

 

ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها