معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

زمان تعویض فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر بنزین

در این مقاله قصد داریم زمان مناسب تعویض صافی بنزین ، نشانه های کثیفی فیلتر بنزین و محل قرار گیری آن در خودروهای مختلف را بررسی نماییم. فیلتر بنزین وظیفه تمیز کردن سوخت از آلاینده ها بر عهده دارد. با توجه به اینکه در اغلب پمپ بنزین های ایران کیفیت بنزین ها چندان تعریفی ندارد از این رو تعویض به موقع فیلتر بنزین نقش زیادی در بالابردن عمر موتور خودرو و قطعات مختلف آن دارد.

کیفیت بنزین استفاده شده در خودرو تاثیر بسیاری در طول عمر موتور و قدرت آن دارد. با توجه به کیفیت پایین بنزین در ایران ، یکی از مهم ترین لوازم یدکی جک S5 که باعث افزایش عمر موتور خودرو می شود فیلتر یا صافی بنزین است که در صورتی که در زمان مناسب تعویض نگردد کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن انژکتورها پایین آمدن بازده موتور، بد روشن شدن موتور و کوتاه شدن عمر پمپ بنزین شود.

بعد از چند کیلومتر صافی بنزین را تعویض کنیم ؟

با توجه به قیمت نه چندان زیاد فیلتر بنزین توصیه می شود در هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر صافی بنزین تعویض گردد. قابل ذکر است نوع بنزین ، نحوه بنزین زدن و زمان بنزین زدن و نیز کیفیت جایگاه سوخت تأثیر مستقیمی بر روی کثیف شدن فیلتر بنزین دارد.

صافی بنزین

صافی بنزین

همچنین زمان تعویض فیلتر بنزین به مکانی که در آن زندگی می کنید وابسته است. در شهرهایی که آلودگی هوا و ریزگرد های زیاد وجود دارد عمر کلیه فیلترهای خودرو بطور قابل توجهی کاهش می یابد. معمولا خودروسازها در دفترچه های راهنمای خودرو زمان تعویض فیلتر بنزین را یادآور می شوند. اما بطور معمول گفته می شود نهایتا هر ۲۰ الی ۳۰ هزار کلیومتر کارکرد خودرو باید فیلتر بنزین را تعویض نمود. اما ما به شما توصیه می کنیم که بدلیل ارزان قیمت بودن این قطعه ، فیلتر بنزین را در کیلومترهای کمتر تعویض نمایید. همیشه سعی کنید که تا چراغ بنزین روشن نشده است هم برای جلوگیری از سوختن پمپ بنزین و هم اینکه ناخالصی ها وارد صافی بنزین نشود بنزین بزنید.

فیلتر بنزین کجا قرار دارد؟

فیلتر بنزین جایی بین باک خودرو و موتور قرار دارد ولی عموما ، فیلتر بنزین داخل باک قرار دارد ، و یا جایی در میان لوله های سوخت در کف اتومبیل. در برخی از خودروها مثل ماشین های چینی و کره ای صافی بنزین در زیر صندلی عقب راننده و در کنار پمپ بنزین خودرو قرار گرفته است.

نشانه‌های مهم نیاز به تعویض فیلتر بنزین

علاوه بر مقدار کیلومتر طی شده، توجه به نشانه‌ها و علایم خودرو از اهمیت بالایی در تشخیص زمان تعویض صافی بنزین دارد. در ادامه برخی نشانه‌ها را مختصر توضیح داده ایم:

استارت زدن سخت خودرو

یکی از اولین علائم‌ کثیفی فیلتر بنزین، استارت زدن سخت خودرو است. فیلتر بنزین کثیف و پر شده ممکن است جریان سیستم سوخت را محدود کند یا باعث مختل شدن آن شود و این موضوع ممکن است موجب سخت روشن شدن ماشین شود.

کاهش قدرت و شتاب خودرو

کاهش قدرت موتور به خصوص در زمان شتاب گیری ممکن است در اثر کثیف بودن فیلتر بنزین ایجاد شود. در این شرایط کامپیوتر موتور (ای سی یو ) برای محافظت از سیستم سوخت رسانی در برابر ذرات آلاینده، خروجی موتور را محدود می‌کند. بنابراین ممکن است اتومبیل دچار کندی شود و یا حتی چراغ چک روشن شود.

روشن شدن چراغ چک خودرو

مشکلات فیلتر بنزین همچنین می‌تواند باعث شود که چراغ بررسی موتور یا همان چراغ چک روشن شود. برخی از خودروها مجهز به سنسور فشار سوخت هستند که فشار کلی سیستم سوخت را کنترل می‌کند. فیلتر بنزین گرفته شده، ممکن است باعث کاهش فشار شود که در صورت شناسایی سنسور، در نهایت باعث می‌شود چراغ بررسی موتور برای هشدار به راننده روشن شود.

روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو

تغییر در بوی اگزوز

برخی اوقات خروج دودی با بوی بسیار نامطبوع از اگزوز اتومبیل نشان می‌دهد که فیلتر سوخت نیاز به تعویض دارد.

تغییر صدای پمپ بنزین

یکی از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین ، تغییر صدای پمپ بنزین است. بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ‍ ‍، معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت می کنند و ممکن است حتی متوجه به کار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین می‌شود. که خود در دراز مدت باعث سوختن پمپ بنزین و هزینه بالا برای تعویض آن می شود.

خرید فیلتر بنزین اصلی و نحوه تشخیص فیلتر خوب :

با توجه به تنوع زیاد و کیفیت های مختلف فیلتر بنزین موجود در بازار ، تشخیص صافی بنزین اصلی و با کیفیت دشوار است. بهترین راه خرید از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی هایما است.

 

ارسال شده در ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - 310 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها