معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

در هنگام خرید باتری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید باتری برای خودرو نیاز به دانستن نکاتی دارد که در هنگام خرید باتری می تواند بسیار مفید باشد. همانطور که می دانید باتری تامین کننده نیروی خودرو است و در صورت خرابی باید سریعا به فکر تعویض آن باشید. اگر باتری خودرو خالی شده باشد می توان آن را شارژ کرد اما اگر عمر مفید آن به پایان رسیده باشد باید به فکر خرید باتری نو باشید. طرز استفاده شما از باتری می تواند در طولانی شدن عمر آن تاثیرگذار باشد. بدون باتری خودرو روشن نمی شود و البته هیچ یک از قسمت های الکتریکی ماشین نیز کار نخواهد کرد. در این متن با نکاتی در مورد باتری بیشتر آشنا خواهید شد.

چند نوع باتری برای خودرو وجود دارد؟

قبل از خرید باتری بهتر است از باتری ساز ماهری در مورد انواع باتری اطلاعاتی را کسب کنید. از او بخواهید تا تفاوت بین باتری اسیدی و اتمی را برایتان توضیح داده و بهترین نوع باتری را به شما معرفی کند. در حالت کلی باتری های اسیدی یک تا دو سال برای ماشین شما کار خواهند کرد. این نوع باتری باید هر از چندگاهی چک شده و میزان الکترولیت آن سنجیده شود. اسید ماده است که در تمامی باتری های مناسب برای خودرو وجود دارد. باتری های غیر اسیدی را باتری خشک می نامند که برای خودرو مناسب نیست. اما نوع دوم باتری اتمی است که بین سه تا پنج سال کار می کند. این نوع باتری نیازی به بررسی میزان الکترولیت نداشته و تنها کافی است که آن را در ابتدا شارژ کنید. البته باتری ساز خبره خود بعد از اینکه باتری ماشین را تعویض کرد، آن را به راحتی برایتان شارژ می کند.

باتری اسیدی را اغلب ما با آن درپوش های قرمز بر روی جعبه می شناسیم. رنگ قرمز آن برای کسانی که اهل فن نیستند همیشه جلب توجه می کند و اغلب با اینکه سایر اجزای فنی خودرو را نمی شناسند، اما به خوبی با جعبه باتری آشنا هستند. در ادامه این مطلب قابل ذکر است که باتری های اتمی پلمب بوده و نمی توان درب آن را باز کرد. این باتری ها دارای رنگ هایی برای مشاهده وضعیت باتری اند. برای مثال اگر نشانگر سبز باشد، این یعنی نیازی نیست نگران سلامتی باتری خودرو باشید. اگر سیاه است پس هر چه سریع تر ماشین را به نزد باتری سازی حرفه ای ببرید تا آن را برایتان شارژ کند. سفید شدن نشانگر اما به این معنی است که دیگر عمر مفید این قطعه رو به اتمام است و باید تعویض گردد. یادتان باشد قبل از مسافرت حتما باتری را چک کرده و بدون اطمینان از سلامتی آن به جاده نروید.

کدام برند باتری بهترین است؟

اگر به دنبال بهترین مارک باتری می گردید، قبل از هرکاری به بودجه خود توجه کنید. شما با توجه به بودجه خود تعیین می کنید که باتری ایرانی می خواهید یا کره ای. البته تصور نکنید که باتری های ایرانی کیفیت پایین تری دارند. تفاوت قیمت گاه تنها به دلیل ساخته شده در ایران و در نتیجه نبود هزینه حمل و نقل و گمرک است. اگر در بین باتری های ایرانی به دنبال بهترین ها هستید، بهتر است به دنبال خرید باتری برند صبا باتری یا برنا باشید البته باتری سپاهان نیز جز بهترین های ایران است. اما اگر به دنبال خرید باتری کره ای هستید، یادتان باشد که تنها عده محدودی از آنچه به نام کره ای فروخته می شوند واقعا در کره ساخته می شوند. مابقی تحت لیسانس کره و پر شده در کشورهای دیگری اند. بهترین برندهای باتری کره ای به شرح زیر است:

 • پلاتینیوم
 • لاجیکس
 • رویال بسفیتس
 • اورون
 • دلکور شارک
 • دلکور
 • پوما

خرید باتری خودرو از طریق فروشگاه های اینترنتی

امروزه خرید از فروشگاه های اینترنتی بسیار مرسوم شده است و مردم تقریبا همه چیز را می توانند از طریق سایت های مختلفی خریداری کنند. خرید باتری خودرو از طریق فروشگاه های آنلاین زمانی بیشتر به دردتان خواهد خورد که در وسط جاده با مشکل باتری مواجه شده و هیچ راهی برای خرید و تعویض باتری ندارید. این فروشگاه ها تنها برای شما باتری نمی فرستند بلکه تعمیرکاری خبره را نیز می فرستند تا مشکل شما را حل کند. تعمیرکار موظف است که دینام و استارت ماشین شما را بررسی کرده و بعد از تست کامل هزینه را دریافت کند. در بیشتر مواقع این تنها باتری خودرو نیست که نیاز به تعویض یا شارژ دارد و دینام و سیستم برقی ماشین نیز با مشکلاتی مواجه می شوند که بهتر است قبل از اقدام به خرید باتری موارد ذکر شده را بررسی کنید.

جمع بندی

قبل از خرید باتری خودرو بهتر است نوع آن را مشخص کنید و درست است که باتری های اسیدی قیمت کمتری دارند اما دیگر کمک جای خود را به باتری های اتمی داده و ساید تا چند سال دیگر کاملا از رده خارج شوند. این نوع باتری طول عمر کمتری داشته و برای بررسی میزان الکترولیت باید درب آن را باز کنید. این کار به دلیل وجود اسید در باتری قدری خطرناک است بنابراین، توصیه می کنیم حتما این کار را به باتری سازی خبره بسپارید. باتری های اتمی نیازی را می توان از روی لیبل های رنگی چک کرد. در این نوع باتری هر رنگ نشانگر چیزی است برای مثال رنگ سفید یعنی باتری را باید تعویض کنید. اگر به دنبال بهترین تعمیرکاران خودرو یا باتری ساز در تهران و شهرستان ها هستید، پیشنهاد می کنیم سری به سایت نیازیتو (niazito.com) زده و در بین اصناف یاد شده بهترین ها را مشاهده نمایید.

ارسال شده در ۷ فروردین ۱۴۰۰ - 82 بازدید
ارسال دیدگاه
 1. گلرو گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین

  تسلا یو پی اس


فرستادن دیدگاه