معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

درباره کمپانی اتومبیل آلفارومئو و محصولاتش

درباره کمپانی اتومبیل آلفارومئو و محصولاتش

درباره کمپانی اتومبیل آلفارومئو و محصولاتش

 

آغاز به کار در سال ۱۹۱۰

کمپانی اتومبیل آلفارومئو یکی از اصیل ترین و شناخته شده ترین کمپانی های اتومبیل در اروپا می باشد. این شرکت در کشور ایتالیا قرار دارد و می توان گفت جز اولین شرکت های اتومبیل سازی دنیاست.

این شرکت خودرو ساز ایتالیایی در سال ۱۹۱۰ در میلان ایتالیا تاسیس شد. و یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۱۱ شروع به تولید خودرو های مسابقه نمود. امروز شهرت این کمپانی بیشتر به علت تولید ماشین های سوپر اسپورت و بسیار گران قیمت است.

این شرکت ابتدا در سال ۱۹۰۶ توسط یک بازرگان فرانسوی به نام دارک که صاحب یک بنگاه ماشین بود و به همراهی چند سرمایه گذار ایتالیایی تاسیس شد. در ابتدا نام این شرکت آلفا بود. در سال ۱۹۱۵ این شرکت تحت مدیریت نیکولا رومئو قرار گرفت که از آن زمان نام این کمپانی ایتالیایی به آلفا رومئو تغییر پیدا کرد.

این شرکت در سال ۱۹۸۶ توسط کمپانی فیات خریداری شد تا از آن زمان زیر مجموعه شرکت بزرگ فیات محسوب شود. اولین خودروی تولیدی این شرکت آلفارومئو ۲۰/۳۰ اچ پی بود. که در سال ۱۹۱۰ راهی بازار ایتالیا شد. فیات ابتدا تمایلی به خرید شرکت آلفا رومئو نداشت. اما به دلیل جلوگیری از ورود شرکت رقیب فورد، تمامی سهام این شرکت را خرید و این شرکت زیر مجموعه ای از فیات شد.

شرکت آلفارومئو در دهه ی ۱۶۹۰ تا ۱۹۷۰ مدل های دیگری را نیز راهی بازار نمود که توانست موفقیت های چشم گیری برای این برند ایتالیایی به ارمغان آورد. از بهترین خودرو های آن زمان شرکت آلفا رومئو می توان به GuliaTZ و اسپایدر اشاره نمود.

در جنگ جهانی دوم این شرکت ایتالیایی فعالیت خود را در زمینه ی تولید خودرو متوقف کرد و به تولید موتور هواپیما پرداخت. در این زمان بود که خطوط تولید این شرکت مورد بمباران قرار گرفت و بسیاری از زیر ساخت های این شرکت نابود شد. ایتالیا در جنگ جهانی دوم به علت اتحاد با آلمان ها جز کشور های شکست خورده ی جنگ بود. تا مدت ها این شرکت نتوانست خوروی جدیدی را به فروش برساند.

در دهه ی ۱۹۵۰ و پس از بازسازی خطوط تولید این شرکت خودرد سازی توسط مدیران دولتی جرقه ی تولید خودرو های اقتصادی به جای خودرو های لوکس و گران قیمت در ذهن مدیران این شرکت شکل گرفت. اما با این وجود هم چنان آلفا رومئو به مسابقات جهانی نیز توجه ویژه ای داشت تا از جوایز نقدی این مسابقات بی بهره نماند.

از افتخارت بزرگ آلفا رومئو می توان به برنده شدن در اولین و دومین مسابقه فرمول یک دنیا اشاره نمود. جوزپه فارینا راننده ی ماشین آلفا رومئو اولین برنده ی مسابقات فرمول یک دنیا لقب گرفت.

دهه ی ۶۰ میلادی دورانی طلایی برای برند آلفارومئو

ماشین قرمز قدیمی آلفارومئو

ماشین قرمز قدیمی آلفارومئو

 

در دوره ۱۰ ساله ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی تنوع خودرو های این برند ایتالیایی افزایش یافت. در این دوران آلفا رومئو اقدام به تولید نسخه های سوپر اسپرت و ویژه برای عموم مردم ایتالیا نمود.

اولین محصول موفق این خودرو سازی در آن دوره جیولیتا بود. بعد از آن نوبت به دومین خودروی این برند یعنی جیولیا رسید. جولیا یک خودرو خانوادگی ۴ درب صندوق دار بود که با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت کمتر از ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یکی از خودرو های زیبا و اقتصادی این شرکت محسوب می شد. رشد این برند تا دهه ی ۸۰ میلادی افزایش یافت. اما در این دوران فروش محصولات این برند ایتالیایی کاهش یافت. به همین علت مسئولان این شرکت بازار های آمریکا و آسیا را برای افزایش فروش خود انتخاب نمودند تا نسخه های عمومی این خودرو ها را در این دو قاره به فروش برسانند. دو خودروی آلفتا کوپه در سال ۱۹۷۲ و خودروی آلفا ۶ به بازار های خارج از اروپا فرستاده شد. تا اولین خودرو های این برند ایتالیایی در خیابان های کشورهای آسیایی و آمریکایی به حرکت درآید. در دهه ی ۸۰ میلادی این خودرو ساز خلاقیت زیادی در طراحی به خرج نداد. اما در دهه ی ۹۰ میلادی و پس از انتقال مالکیت این شرکت ایتالیایی به فیات تغییرات عمده ای در طراحی های این شرکت ایجاد شد. تا انقلابی در طراحی های این شرکت تغییر مالکیت یافته شکل گیرد. خودرو sz که با ماموریت خودروی اسپورت با قیمت معقول به طراحان ایتالیایی سپرده شد. در این زمان به عنوان یکی از مدل های چشم نواز آلفا رومئو رونمایی شد. این خودرو ۶ سیلندر دارای قدرت ۲۱۰ اسب بخار و سرعت ۲۴۰ کیلومتر برساعت بود. در این دهه خودروی GTV نیز که شباهت زیادی به SZ داشت رونمایی شد . این خودرو توانایی حمل ۴ مسافر را داشت.

عبور از بحران های سخت اقتصادی به این شرکت جسارت داد. تا در بازار خودرو های اسپورت جدید و لوکس وارد شود. در سال ۲۰۰۳ آلفارومئو GT رو نمایی شد. این خودرو یک خودروی دو درب با ظرفیت چهار نفره بود. که قدرت برابر ۲۴۰ اسب بخار داشت و مجهز به ترمز ABS بود.

اتومبیل آلفارومئو

اتومبیل آلفارومئو

 

استقبال بالا از این خودروی لوکس انتقام جو، سبب تولید مدل های سدان و هاچ بک این مدل شد. سر انجام آلفا رومئو انتظار طرفداران خود را به پایان برد و مدل مفهومی خودروی خود را در سال ۲۰۰۷ رونمایی کرد. آلفارومئو ۸C دارای ۴۵۰ اسب بخار قدرت و سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت که در دو نمونه ی سقف فلزی و اسپایدر طراحی و اجرا شد.

ماشین سفید آلفارومئو

ماشین سفید آلفارومئو

 

امروزه خودرو های این برند بزرگ در سه محصول خاص متمرکز شده است که شامل ۴C ، سدان اسپورت جیولیا و کراس آور استلویو است. خودروی ۴C یک خودروی اسپوررت کوچک با قدرت ۲۴۰ اسب بخار و که تنها در ۴٫۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. خودروی سدان اسپورت جولیا در نسخه ی ۲۰۰ و ۲۸۰ اسب بخار ساخته می شود. استلویو جدیدترین ساخت این کمپانی ایتالیایی است که اولین کراس آور اسپورت ایتالیایی محسوب می شود. این خودرو ۲۸۰ اسب بخار قدرت دارد و در کمتر از ۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

 

جمع بندی کلی

برند ایتالیایی آلفارومئو یکی از برند های قدیمی و صاحب نام در خودرو سازی ایتالیا محسوب می شود. این برند در سال ۱۹۱۰ در میلان ایتالیا تاسیس شد. این خودرو سازی پس از ورشکست شدن توسط فیات خریداری شد و امروزه زیر نظر این شرکت سه خودروی ۴C، سدان اسپورت جولیا و کراس آور استلویو را تولید می کند.

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه