معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

خودروی کانسپت چیست

خودروی مفهومی یا خودروی کانسپت، به خودرویی گفته می‌شود که هدف خودروساز از ساخت آن، نشان دادن توانمندی‌های خود در تولید یک خودرو با طراحی مدرن، آینده نگرانه و استفاده از قابلیت‌های فنی فوق‌العاده حرفه‌ای و تکنولوژی‌های جدید است که این‌گونه خودروها را از سایرین متمایز می‌سازد. مفهومی‌ها معمولاً از نظر طراحی به مراتب پیشرفته تر از خودروهای دیگری که به مرحله تولید می‌رسند هستند. طراحی این‌گونه خودروها معمولاً آینده نگرانه است، به این معنا که خودروی مفهومی می‌تواند تفکراتی که یک خودروساز برای چندین سال آینده نمایان کند.

معنی لغوی واژه کانسپت

واژه ی کانسپت (Concept) در لغت بمعنی مفهوم، فکر و تصور کلی است. کانسپت برای هر طرح، یک ایده است که باید با تبادل فکر و اندیشه پرورش یابد، تا یک خروجی مناسب و ایده آل پیاده سازی شود. در بازار خودرو هم، خودرو کانسپت یا مفهومی چند سالی می شود که بسیار داغ تر از همیشه دنبال می شود. تمامی شرکت های خودروساز جهان سعی در عرضه ی کانسپتی ویژه برای نشان دادن توانایی های خود دارند.

https://rapidcar.ir/wp-content/uploads/5eef680957458

 

هدف از ساخت خودروی کانسپت چیست

هدف اصلی خودروساز از به نمایش گذاشتن خودروهای مفهومی نمایش قدرت خود در صنعت خودروسازی است؛ بنابراین می‌توان انتظار هر نوع طراحی شگفت‌آوری را داشت. برای مثال؛ کمپانی بی ام و خودرویی مفهومی به نام ب‌ام‌و جینا تولید کرد که پوشش بیرونی آن از جنسی پارچه مانند بود که قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی را به خودرو می‌داد.

هر خودروسازی دید متفاوتی نسبت به معرفی خودروی مفهومی خود دارد، اکثر آن‌ها همان‌طور که پیش تر به آن اشاره شد به منظور نشان دادن توانمندی‌ها و قدرت خود در تولید یک خودروی با کیفیت خودرو را به نمایش می‌گذارند. برخی از خودروسازان هم برای فهمیدن نظر مردم، نویسندگان و اندیشمندان دنیای خودرو نسبت به یک مدل یا حتی نسبت به یک نوع از سبک طراحی جدید اقدام به ساخت خودرو می‌کنند تا در مراحل بعدی خودروی مورد نظر را با انجام اصلاحاتی و از بین بردن نواقص و عیوب در طراحی و باقی قسمت‌ها راهی بازار نمایند.

 

قابليت هاي فني خودروهای کانسپت:

با توجه به اینکه در حال حاضر اکثر خودروسازان رو به تولید خودروهای پاک و کم مصرف آورده اند و در نزد مشتریان نیز این عقیده همه گیر شده که خودروی کم مصرف و پاکی تهیه کنند؛لذا کمپانی های خودروسازی سعی در معرفی مدل هایی دارند که در کم مصرف و پاک بودن برتر باشد.
در سال هاي اخير خودروهاي مفهومي بيشتر به صورت برقي،هيبريدي و هيدروژني ساخته مي شوند،البته خودروسازاني هم هستند که در مدل کانسپت خود بيشتر به مقوله سرعت و شتاب خودرو تاکيد دارند.

 

خودروی پرتوتایپ چیست

خودروی پرتوتایپ خودرویی است که مانند خودروهای مفهومی توان شرکت سازنده را در تولید خودرو نشان می دهد ولی فرق اساسی آن با مدل های مفهومی، در این است که در خودروی پرتوتایپ می‌توان این اطمینان را حاصل کرد که تولید آن با تغییراتی جزئی در چند سال بعد آغاز می‌شود ولی در خودروهای مفهومی نمی توان به این موضوع اطمینان داشت؛ چرا که شاید آنها فقط در حد همان نسخه مفهومی بمانند و اگر هم تولید انبوه شوند شاید تفاوت هایی بسیار اساسی با نسخه مفهومی داشته باشند.

 

ارسال شده در 21 ژوئن 2020 - 93 بازدید

وب گردی

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه