معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱ |قیمت بیمه ماشین با اعلام نرخ دیه مشخص شد

امروزه استفاده از وسایل نقلیه زمینی را نمی‌توان در افزایش سرعت کار‌ها انکار کرد. از طرف دیگر هم همیشه احتمال بروز حادثه و خسارت وجود دارد. بیمه ماشین یکی از بیمه نامه‌های ارائه شده توسط شرکت‌های بیمه‌ای است که ماهیت حمایتگر و جبران خسارت‌های وارد شده به خودرو را بر عهده دارد. بیمه‌گر در بیمه نامه ماشین تا سقف تعهدات خود باید خسارت‌های ایجاد شده را جبران کند و بهتر است قبل از خرید بیمه نامه شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای برای بیمه‌گزار فراهم باشد. برای آشنایی با پوشش‌ها و اهمیت خرید بیمه نامه ماشین با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه ماشین چیست؟

بیمه ماشین نام دیگر بیمه شخص ثالث است که خرید آن اجباری بوده در صورت عدم تهیه آن با جریمه دیرکرد بیمه نامه و توقیف خودرو روبه رو خواهید شد. بدین صورت که اگر پلیس راهنمایی و رانندگی خودرویی را فاقد بیمه نامه تشخیص دهد، توقیف کرده و به پارکینگ منتقل می‌کند. از طرف دیگر برای آزاد سازی خودرو باید ابتدا جریمه‌ها و خلافی خودرو را تسویه کنید و بعد از آن جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ماشین را هم پرداخت کنید. با توجه به این توضیحات، هزینه آزاد سازی خودرو از پارکینگ پلیس راهنمایی و رانندگی زیاد است، پس بهتر است که بیمه نامه ماشین را به موقع تمدید کنید. همچنین در این شرایط نگرانی برای حادثه‌های رخ داده در اثر رانندگی و جبران خسارت‌های ایجاد شده نخواهید داشت. بیمه نامه ماشین دو نوع پوشش را برای جبران خسارت‌های بیمه نامه در نظر گرفته است که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

به طور کلی تمام شرکت‌های بیمه ‌این بیمه نامه را ارائه می‌کنند، اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که چرا نرخ حق بیمه نامه در برخی از شرکت‌ها متفاوت است؟

بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱

قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف متفاوت است.

تفاوت نرخ حق بیمه ماشین در شرکت‌های بیمه

در تعیین نرخ حق بیمه پایه بیمه ماشین عوامل مختلفی تاثیر خواهند گذاشت که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها میزان دیه مشخص شده در ابتدای سال خواهد بود. عوامل دیگری مانند تعیین میزان پوشش‌های بیمه‌ای هم بر این تفاوت قیمت‌ها تاثیر گزار خواهد بود که به طور کلی توضیحی درباره عوامل مختلف در قیمت گذاری بیمه ماشین خواهیم داد.

میزان دیه اعلام شده در ابتدای سال:

دیه در ابتدای هر سال و توسط قوه قضاییه مشخص می‌شود. بیمه مرکزی هم این بخشنامه را به شرکت‌های بیمه‌ای اعلام می‌کند. دیه در ابتدای سال ۱۴۰۱ در ماه‌های حرام معادل مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان و برای ماه‌های عادی مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که برای پوشش‌های جانی و خسارت‌های مرتبط با این پوشش اختصاص دارد. همچنین تعهدات مالی از دیگر پوشش‌های بیمه ماشین است که باید معادل یک چهلم دیه در ماه‌های حرام باشد. این مبلغ ۲۰ میلیون تومان بوده که می‌توان تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان را با پرداخت حق بیمه افزایش داد.

درصد تخفیف بیمه نامه راننده:

راننده‌ها با توجه به نوع رانندگی کم خطر خود و با توجه به استفاده نکردن از کوپن‌های بیمه‌ای خود، مشمول تخفیف خرید بیمه ماشین خواهند شد.

میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث:

در صورت عدم تمدید بیمه نامه ثالث، به صورت روزانه جریمه دیرکرد به بیمه نامه تعلق می‌گیرد. دیرکرد در تمدیدی بیمه شخص ثالث جریمه دیرکرد و افزایش قیمت بیمه شخص ثالث را در پی دارد. این خسارت دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه شده و به حق بیمه با توجه به نوع خودرو افزوده می‌شود. اگر مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث منقضی شده‌ باشد و حادثه دارای خسارت مالی یا جانی رخ دهد، بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت خسارت ندارد و خود شخص مالک خودرو یا وسیله نقلیه زمینی باید خسارت را پرداخت کند. جریمۀ دیرکرد بیمۀ شخص ثالث به ازای هر روز معادل تقسیم حق بیمۀ کامل بدون تخفیف یک سال خودرو بر تعداد متعارف روزهای سال یعنی ۳۶۵ است. علاوه بر این، بابت هر روز دیرکرد، باید جریمه بیمه شخص ثالث نیز به اضافه مبلغ یاد شده پرداخت شود که میزان آن سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی اعلام می گردد. شما برای خرید بیمه ماشین با بیشترین پوشش ها و ارزانترین قیمت می‌توانید به بیمه دات کام مراجعه نمایید.

تاریخ انقضای بیمه ثالث قبلی:

انقضای تاریخ بیمه نامه با توجه به قوانین اجباری خرید بیمه، نباید فراموش شود. در صورت عدم تمدید بیمه نامه و فراموشی انقضای بیمه ماشین، مشمول جریمه و پرداخت حق بیمه بیشتر خواهید شد.

بیمه شخص ثالث، اجباری دلنشین

میزان تعهدات مشخص شده در پوشش‌ها:

همانطور که توضیح داده شد پوشش‌های مالی را می‌توان با پرداخت حق بیمه، افزایش داد. از این رو اگر تمکایل دارید که پوشش‌های مالی بیشتری را خریداری کنید باید بدانید که قیمت و نرخ بیمه نامه برای شما تفاوت خواهد داشت.

تخفیف‌های شرکت بیمه:

برخی از شرکت‌های بیمه‌ای برای اینکه سهم فروش بیمه نامه خود را افزایش دهند به مناسبت‌های مختلف و روزهای خاص سال تخفیفاتی در نظر می‌گیرند که بر قیمت بیمه نامه تاثیر خواهد گذاشت.

البته عوامل دیگری هم باعث می‌شوند که قیمت بیمه نامه ماشین تا حدود زیادی تفاوت داشته باشد و عبارتند از:

  • سال تولید خودرو
  • سال ساخت ماشین
  • تعداد سیلندر
  • کاربری خودرو (آمبولانس، آتش نشانی و تاکسی)

چه خطراتی تحت پوشش بیمه ماشین است؟

بیمه ماشین، دو نوع پوشش جانی و مالی دارد که برای جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه برای اشخاص ثالث می‌پردازد. این دو نوع پوشش به شرح زیر است.

خسارت‌های جانی و بدنی:

خسارت‌های جانی اشخاص ثالث در شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به بیمه نامه ماشین جبران خسارت خواهد شد. دقت کنید که هر شرکت بیمه‌ای با توجه به انتخاب پوشش‌ها و دیه اعلام شده در ابتدای سال، میزان سقف تعهدات خود را مشخص می‌کند. خسارت‌های قابل جبران در پوشش جانی و بدنی مشمول: فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمان است. همچنین پرداخت خسارت بدنی، دیه یا همان ارش با توجه به نوع شکستگی، نقص عضو و صدمه ازکارافتادگی کلی یا جزئی تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارد.

خسارت‌های مالی:

در پوشش مالی بیمه ماشین خسارت‌هایی که به اموال اشخاص ثالث در حادثه وارد می‌شود تحت پوشش بیمه نامه است و تا سقف تعهدات قابل جبران خواهد بود. خسارت‌هایی مانند: تصادف با خودروی شخص ثالث یکی از متداول‌ترین حادثه‌ها است که شرکت بیمه برای جبران هزینه‌های تعمیرات و زیان وارد شده به وسیله نقلیه را متعهد می‌شود.

کدام خسارت ها تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند؟

خسارت‌های خارج از تعهدات بیمه ماشین

شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به میزان ریسکی که بیمه مرکزی برای طرح‌های بیمه‌ای در نظر می‌گیرند می‌توانند خسارت پرداخت کنند. از طرف دیگر هم برخی از خطرات در بیمه نامه‌ها تحت پوشش نخواهد بود که با توجه به میزان ریسک آن‌ها جزو استثنائات خواهند بود. در بیمه نامه ماشین استثنائات بیمه‌ای عبارتند از:

  • خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه راننده مقصر
  • خسارت‌های وارد شده محمولات وسایل نقلیه مقصر حادثه
  • جریمه نقدی یا جزای نقدی
  • خسارت‌های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از تشعشعات رادیواکتیو و اتمی
  • اثبات قصد زیان دیده در ایراد صدمه به خود مانند: خودکشی و سقط جنین
  • خسارت‌های ناشی از حوادث در خارج از کشور

خرید بهترین بیمه ماشین

به طور کلی همیشه خرید بیمه نامه‌های خودرو یکی از دغدغه‌های افراد بوده و با توجه به طرح اجباری این بیمه نامه، در برخی از مواقع میزان حساسیت‌ها افزایش پیدا می‌کند. هنگام خرید بیمه بهتر است که از شرایط شرکت‌های بیمه اطلاع داشت تا بتوان تصمیم درستی برای انتخاب بهترین و ارزان‌ترین بیمه نامه گرفت. همچنین میزان تعهدات و پوشش‌های مالی و جانی از عوامل دیگری است که باید به آن دقت ویژه‌ای داشت. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای برای رفاه بیشتر کاربرها و بیمه‌گزار‌ها شریطی را ایجاد کرده‌اند که بتوان به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری به دفاتر بیمه از خدمات آن‌ها مطلع شد. استفاده از کارگزاری‌های آنلاین خرید بیمه یکی از راه حل‌هایی است که می‌تواند برای خرید بیمه نامه مورد نظر، شما را یاری کند. بیمه دات کام یکی از کارگزاری‌های آنلاین بیمه است که با مجوز رسمی ‌از سوی بیمه مرکزی در حال فعالیت است. این سامانه با توجه به اطلاعات کاملی که از پوشش‌ها و انواع بیمه نامه‌های شرکت‌های بیمه‌ای دارد می‌تواند به عنوان مرجعی برای خرید بیمه باشد. همچنین کافی است که برای خرید بیمه ماشین شرکت بیمه و سقف تعهدات خود را مشخص کنید تا در زمان کوتاهی بیمه نامه برای شما صادر شود. به طور کلی وارد سایت bimeh.com شده و از بخش محصولات بیمه‌ای، بیمه نامه ماشین را انتخاب کنید و با شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه برای خرید خود اقدام کنید.

ارسال شده در ۱ آذر ۱۴۰۱ - 15 بازدید
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها