معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

باتری ماشین و علت شارژ نشدن آن

باتری خودرو : بدون شک یکی از مهم ترین اختراعاتی که بشر به آن دست یافته برق و الکتریسیته است. تا جایی که امروزه زندگی بدون آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود. از جمله وسایلی که به کمک برق و الکتریسیته کار می کند باتری است. همانطور که می دانید انواع زیادی از باتری وجود دارد که یک مدل آن برق خودرو را تامین می نماید.

اهمیت وجود باتری :

باتری یکی از مهم ترین قطعات خودرو به شمار می رود که وظیفه اصلی آن فراهم کردن انرژی مورد نیاز فعالیت های برقی خودرو می باشد . مثلا روشن کردن چراغ ها و یا استارت زدن و …. البته مهم ترین کاربرد باتری همین استارت زدن است .

اهمیت سالم بودن باتری:

از این رو متوجه می شوید که وجود این قطعه درون ماشین چه اهمیتی دارد و اگر درست کار نکند خودرو روشن نخواهد شد. به عبارت دیگر صحیح کار کردن بقیه اجزای خودرو وابسته به سالم بودن باتری خواهد بود.

درست است که باتری قطعه ی بزرگی نیست و جای زیادی را زیر کاپوت اشغال نمی کند اما انرژی ای که به وسیله آن تولید می گردد آنقدر بزرگ است که عملکرد تمامی قطعه ها به این قطعه کوچک وابسته است.

باتری خودرو و دلایل خرابی آن:

گاهی سوار ماشین می شوید و بعد از پیچاندن دکمه استارت متوجه می شوید که خودرو روشن نمی شود اولین چیزی که باید به ذهنتان برسد این است که شاید باتری خودرو انرژی و یا شارژ مورد احتیاج و لازم را ندارد. برای رفع این مشکل باید کلاچ را در دنده دو رها کنید .

همینطور می توانید از راه حل باتری به باتری کردن نیز مشکل را برطرف نمایید. البته دفعه بعد اگر باز هم استارت زدید و خودرو روشن نشد حتما باتری خودرو خراب شده است.

باتری ماشین و علت شارژ نشدن آن :

تصور کنید که با عجله می خواهید به مقصد مورد نظرتان برسید . به سمت ماشین خود می روید اما هر چی تلاش می کنید روشن نمی شود! در این زمان باتری ماشینتان خالی کرده است !

۱-خطاهای انسانی :

ممکن است بعد از خاموش کردن خودرو و خارج شدن از آن یادتان رفته چراغ های ماشین را خاموش نمایید . باید بدانید که روشن ماندن چراغ ها و یا هر قطعه دیگری که از انرژی باتری استفاده می کند موجب خالی شدن باتری می گردد. خوشبختانه در خودروهای جدید سیستمی هوشمند وجود دارد که اطلاعاتی از جمله روشن ماندن چراغ ها را هشدار می دهد.

۲-خرابی سیستم مکانیکی ماشین :

برخی مواقع در سیستم مکانیکی شارژ مشکلی به وجود می آید که در هنگام رانندگی باتری نمی تواند شارژ شود.

۳-وجود قطعات اضافی:

گاهی قطعه ای بر روی باتری قرار می گیرد که برق رسانی را مختل می کند.

۴-خراب شدن باتری :

شاید هم عمر مفید باتری به پایان رسیده و باید عوض شود.

۵-عدم استفاده از ماشین:

دیگر دلیل خرابی باتری استفاده نکردن از خودرو به مدت طولانی است. در این هنگام صفحات باتری سولفات می شوند و شارژ را در درون خود نگه نمی دارند و آن را خالی می کنند.

۶-ناسالم بودن دیود :

دلیل دیگر خراب بودن دیود دینام است . کار اصلی دینام شارژ کردن باتری و برق رساندن به دیگر سیستم های برقی ماشین است. اگر این دینام دیودهایی ناسالم و معیوب داشته باشد موجب خالی شدن باتری می گردد.

اهمیت بررسی دینام باتری:

گاهی باتری ماشین شما از جهت شارژ مشکلی ندارد اما وقتی به بررسی دینام می پردازید متوجه می شوید دینام عیب و ایرادی دارد و دچار مشکل شده است.

دقت کنید برای این که باتری شارژ شود باید ولتاژ دینام حداقل ۱۳٫۸ ولت باشد. البته این ولتاژ کافی است اما زمان شارژ کردن را بالا می برد. از این رو بهتر است همیشه این ولتاژ حدود ۱۴٫۲ تا ۱۴٫۵ ولت باشد.

از طرف دیگر توجه داشته باشید ولتاژ نباید از ۱۴٫۷ بالاتر برود زیرا بیشتر از این مقدار موجب انتشار گاز هیدروژن و بخارهای اسیدی از باتری می گردد و مایع الکترولیت درون آن را خشک می کند.

حال اگر دینام دچار مشکل شده باشد احتمالا دلیل آن بالا رفتن ولتاژ درونی باتری است . در این هنگام ولتاژ باتری عدد بالاتر از ۱۴٫۵ را نشان خواهد داد. خوب است بدانید وقتی خودرو روشن و در حال کار است مولتی متر ولتاژ ۱۳٫۸ تا ۱۴٫۴ را نشان می دهد.

باتری اتومبیل

باتری اتومبیل و عمر مفید آن :

از آن جا که باتری ها در تمامی شرایط هوایی از جمله سرما و گرما در حال فعالیت هستند با توجه به مکان زندگی اشخاص و همینطور تعداد دفعه های شارژ شدن و دشارژ می تواند میانگین عمر متفاوتی داشته باشد. اما به طور کلی میانگین عمر باتری های معمولی هر ۲ سال یکبار و باطری های با کیفیت تر و مرغوب تر را هر۴ سال یک بار اندازه گیری کرده اند.

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه