معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

اگر ترموستات ماشین را برداریم چه میشود

ترموستات چیست

تمام موتورهای احتراقی که با مصرف سوخت فسیلی و تبدیل انرژی شیمیایی ناشی از آن به انرژی مکانیکی کار می‌کنند در سیستم خنک کننده خود قطعه‌ای کوچک اما مهم به نام ترموستات (به انگلیسی Thermostat) دارند. ترموستات قطعه کوچکی است که بین موتور و رادیاتور خودرو قرار می گرد و وظیفه دارد که دمای حرارت موتور را همواره نزدیک به دمای عملکردی آن نگه دارد؛ ترموستات این وظیفه خود را با تنظیم جریان مایع خنک کننده از رادیاتور به موتور انجام می‌دهد. این نوع ترموستات با استفاده از یک محفظه مهر و موم شده حاوی یک پودر مومی که با دمای خاصی ذوب و منبسط می‌شود عمل قطع و وصل حریان مایع را مدیریت می‌کند. انبساط این محفظه زمانی که دما از حد معینی فراتر رود عمل کرده و سوپاپ را باز می‌کند.

 

علایم خرابی ترموستات

حال اگر ترموستات نتواند وظیفه اش را درست انجام دهدیعنی مخصوصا در زمانی که مسیر آب را بسته قفل کند یعنی آب دیگر نمیتواند برگردد و دمای موتور میرود بالا و مساوی میشود با واشر زدن و به خاطر اینکه روغن بیشتر از اندازه رقیق شده اصطحکاک بین قطعات موتور افزایش پیدا میکند یاتاق میزند!!وممکن است به دیگر قطعات موتور نیز آسیب وارد کند.و اگر در زمانی که مسیر را باز کرده است قفل کند دیگر دمای موتور به حد نصاب نمیرسد در نتیجه آب همینجوری چرخش پیدا میکند و موتور گرم نمیشود غلظت رون همانطور باقی مانده و روانکاری صورت نمیگیرد اصطکاک بین قطعات دوباره بالا میرود و موتور آسیب میبیند.البته افزایش مصرف سوخت را هم بدنبال دارد چون موتور سرد به ای سی یو ECU دستور میدهد به سوزنها که بیشتر بنزین بفرستند,تا وقتی که موتور گرم شود .چون این مسیر باز نگه داشته موتور هم گرم نمیشود.

اگر ترموستات را بر داریم چه میشود؟

حالا تصور کنید اگر این ترموستات را برداریم چه میشود؟

شما میتوانید تصور کنید وقتی ترموستات برروی ماشین نباشد فرض کنید سربالایی هم میخواهید بروید خب معلوم است دمای موتور بالا میرود حالا لازم است که سرپایینی بیایید وقتی که ترموستات در ماشین نباشد و شما در سرازیری بیاییدکم کم دمای موتور کاهش پیدا میکند همین سردی وگرمی که اتفاق می افتد در یک زمان کوتاه باعث میشود که سر سیلندر تاپ بردارد.

چون که داریم به فصل گرما نزدیک میشویم مخصوصا دوستانی که در مناطق گرمسیر هستند حتما دقت کنند فکر نکنید که در مناطق گرمسیر هستید لازم است که ترموستات را بردارید این کار ممکنه به ماشینتون آسیب وارد کند.

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه