معرفی تصویری اتومبیل های روز دنیا
راپید کار، اخبار دنیای خودرو و اخبار اقتصادی

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

تاریخ معینی برای مصرف روغن موتور مورد تایید قرار نگرفته است اما شرکت تولید کننده ی واوالین اعلام کرده است که روغن های تولیدی این شرکت توانایی مصرف تا ۲۵ سال را دارند . اما با این تفاسیر نیز به دلایل زیر هنوز نمیتوان عمر مصرفی به این طولانی برای روغن موتور در نظر گرفت. برخی افراد می گویند که روغن موتور در بشکه ها و ظروف در بسته نگهداری میشوند ولی باید به این نکته توجه کرد که حتی این بسته بندی ها هم کاملا پوشیده نیستند و امکان نفوذ اکسیژن در آنها وجود دارد.

 روغن موتور بخاطر ترکیبات شیمیایی که دارد و بویژه مواد افزودنی که به آن اضافه شده است بعد از گذشت زمان طولانی فاسد  می شود و خاصیت اولیه اش را از دست می دهد.

هر چند این روغن ها در بشکه ها و ظروف دربسته قرار داده می شوند ولی باید به این نکته توجه کنید که بهرحال این بسته بندی ها کاملا بسته نیستند و امکان بروز اکسیژن در آنها وجود دارد.

تا چه مدت می توان روغن موتور را نگه داشت؟

روغن موتور اگر به مدت طولانی مثلا بیشتر از ۵سال نگهداری شود میتواند از رده خارج شوند و آنهم بخاطر تغییراتی است که در فناوری خودروها اتفاق می افتد . مثلا روغن گرید SE را نمی توان برای ماشین های مدل بالای غربی و آسیایی مورد استفاده قرار داد ولی اگرشما هم ماشین های قدیمی تویوتا کرولای ۱۹۷۸ را دارید این روغن موتورها را می توانید استفاده کنید.

 بنابراین بطور معمول عمر نگهداری روغن موتور در صورتیکه در بسته های غیر قابل نفوذ دربرابر هوا قرار داشته باشد بصورت تکنیکی معمولا ۴ تا ۵ سال است که معمولا این برای خودروهای همان مدل است چون با امدن خودروهایی با مدل بالاتر مشخصات روغن هم می تواند متفاوت باشدو جهت مصرف روغن موتورهایی که بیش از ۵ سال از عمر تولید آنها میگذرد،  لازم است ترکیباتش را در آزمایشگاه تست کنند .

روغن موتور یک محصول خالص نیست و دارای مواد افزودنی بسیاری است که به همین دلیل نمیتوان عمر مصرف طولانی مدتی را برای آن در نظر گرفت و باید تاریخ انقضایی برای آن در نظر گرفت.

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد

بازه زمانی قابل مصرف بودن روغن موتور

روغن موتورها معمولا برای یک بازه ی زمانی چند ساله برای خودروهای تولید شده در آن بازه تولید میشوند و در صورتی که از بازه ی مصرف خارج شوند دیگر خودروهای جدید را پوشش نمیدهند.

بر طبق تحقیقاتی که انجام شده تاریخ مصرف روغن موتور بستگی به چگونگی نگهداری آن دارد اگر دمایی که روغن در آن نگهداری نمی شود  زیاد گرم و یا زیاد سرد نباشد  و اگر روغن در همان بسته بندی اصلی و بدون هوای کارخانه قرار داشته باشد برای سالها روغن سالم باقی می ماند.

مدت زمان نگهداری روغن موتور بستگی به دمای نگهداری، رطوبت و نوع روغن موتور دارد.

برای روغن موتور ها تاریخ مصرف مشخصی بیان نشده است زیرا، اگر روغن ها خوب نگهداری شوند و دمای مکانی که آن ها را نگهداری می کنند زیاد گرم و سرد نشود یا در همان بسته بندی پلمپ شده کارخانه بمانند شما می توانید روغن را چندین سال نگهداری کنید.

 

رابطه عمر مفید خودرو و روغن موتور آن

به صورت میانگین هر خودرو در حالت ایده آل ۵ تا ۸ سال عمر مفید دارد و روغن موتور های تولیدی هم در صورتی که در بسته های ایده آل و استاندارد بسته بندی شده باشند پس از این مدت از دور خارج شده و دیگر نباید مورد استفاده ی خودرو هایی با مدل های بالاتر قرار گیرند.

با توجه به اینکه هر خودرویی با فناوری خاص نمی تواند از روغن های قدیمی استفاده کند بنابر این بهتر است روغن را طولانی مدت نگهداری نکنید زیرا، بدون شک به درد خودرو های جدید نخواهد خورد. به عنوان مثال: باید در نظر بگیرید که روغن گرید SE برای خودرو های با فناوری پیشرفته نمی تواند مفید باشد. اما همین روغن را می توانید برای تویوتا دهه ۱۹۰۰ میلادی استفاده کنید. بنابر این روغن متناسب با فناوری خودرو قابلیت استفاده پیدا می کند!

اگر روغن را حتی در ظرف های درب بسته نگهداری می کنید، می توانید نهایتا تا ۵ سال آن را استفاده کنید اما، همیشه در نظر داشته باشید که خودرو ها به هر میزان پیش رفته تر شوند به مراتب ترکیبات روغن موتوری که برای آن ها استفاده می شود نیز فرق خواهد کرد.

اما در نظر داشته باشید :

زمانی که یک روانکار به‌مدت طولانی در یک محیط نگهداری شود، تنها راهی که می‌تواند کیفیت روغن را تایید کند، آزمایشگاه‌های واجد شرایط است.

نکاتی برای استفاده بهینه از روغن موتور

-روغن موتور به دلیل داشتن ترکیبات مختلف پس از مدتی ساکن بودن ته نشین میشود. به همین دلیل باید پس از خرید و قبل از استفاده خوب تکان داده شود تا محتویات درون آن مجددا با هم ترکیب شوند.

-یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده خودرو توصیه مینماید که از بشکه های بزرگ نگهداری روغن موتور که بیشتر از یکسال استفاده نمیشوند را مجددا به چرخه مصرف وارد نکنند.

طبق تحقیقات به عمل آمده نتیجه ای به دست آمده است که گویای حقیقت زیر است:

در صورتی که روغن در شرایط نگهداری ایده آل ( هوای معتدل نه سرد و نه گرم) و در بسته بندی های فشرده شده ی کارخانه قرار داشته باشند میتوان از آنها برای چندین سال استفاده نمود.

ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه